Teatr Tradycja w Alwerni

HISTORIA TEATRU

W SKRÓCIE

Teatr powstał w 1994 roku, jako Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Ludowej Gminy Alwernia. Na początku zajmowaliśmy się odtwarzaniem obrzędów i zwyczajów ludowych, później coraz częściej klasycznym teatrem – przedstawienia dramatyczne i komedie, np.”Zemsta” A. Fredry, „Chłopcy” S. Grochowiaka, „Ożenek” N. Gogola i wg współczesnych scenariuszy. Prawie co roku premiera. Najczęściej występujemy jednak na estradzie [grupa śpiewacza żeńska i męska], mamy własne programy kabaretowe.

Posiadamy wiele wartościowych nagród i wyróżnień na różnych przeglądach, konkursach i festiwalach, w tym Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego (2007 r.) i Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011 r.), otrzymane na Ogólnopolskich Sejmikach Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie. Teatr otrzymał Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego, Nagrodę Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika oraz Odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Stały zespół teatru liczy blisko trzydzieści osób.

ROK PO ROKU

W pierwszych latach „Tradycja” skupiała się głównie na pielęgnowaniu tradycji lokalnych, przygotowując przedstawienia oparte na miejscowych zwyczajach i obrzędach. Utrwalała też pewne konwencje tradycyjnego teatru regionalnego, zarówno w wersji obrzędowej, jak i dramatycznej. Z czasem coraz chętniej zaczęto sięgać do klasyki , programów kabaretowych i estradowych.

Lata 1994 - 2001

W 1994 r. teatr „Alverno” grał „Jasełka Polskie” w reżyserii D. Rzeszótko (premiera 9.01.1994 w Okleśnej), w dużej mierze opartych na ”Betlejem Polskim” Lucjana Rydla. Występy w Brodłach, Grojcu, Kamieniu, Kwaczale. W 1995 r. przedstawienie wznowiono i pokazano w Krakowie oraz w Alwerni.

W tych latach przedstawiano też dwie sceny z obrzędów weselnych, tj. „Dowiedziny” i „Zrękowiny”, przygotowane pod kierownictwem D. Rzeszótko. Znaczące występy: Przegląd Teatrów Wsi Krakowskiej w Wiśniowej (II nagroda), Przegląd Teatrów Obrzędowych w Skansenie w Wygiełzowie (I nagroda), Dożynki Gminne w Regulicach.

 

W czerwcu 1995 r. grupa śpiewacza Tradycji otrzymała wyróżnienie na 29. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (najbardziej prestiżowa impreza folklorystyczna w Polsce).

 

Pod koniec roku 1995 teatr pięknie i z ogromną fantazją zaprezentował rodzimy folklor na sesji Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, która odbyła się w Alwerni (1 grudnia).

W latach dziewięćdziesiątych znaczące sukcesy osiągały nasze grupy śpiewacze, głównie żeńska, ale przez kilka lat także męska, przede wszystkim na popularnych wówczas kilkuetapowych Konkursach Kapel, Instrumentalistów, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, z finałem w Bukowinie Tatrzańskiej. Nagrody i wyróżnienia w tych konkursach otrzymywali: Zofia Kiędracha, Leopold Wolarek, Stanisława Szarek, Genowefa Gał, Józefa Tomasiczek, Janina Korpała, Janina Orzeł, Stanisław Goliński, Zbigniew Klatka, Agata Węgrzyn oraz Stanisława Wajda i Kinga Przejczowska (w kategorii „Mistrz i uczeń”). Nagrody i wyróżnienia zdobywały też grupy śpiewacze, żeńska i męska.

W roku 1996 na ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim, wyróżnienia zdobyły Zofia Kiędracha i grupa śpiewacza żeńska, a dwa lata później przedstawienie „Na paświsku” zdobyło II miejsce. To przedstawienie otrzymało też III nagrodę na XXIV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu, w 1999 r.

 

W 1997 r. na Przeglądzie Teatrów Wsi Krakowskiej w Wiśniowej pokazaliśmy przedstawienie pt. „Zimowy wieczór w wiejskiej chacie” (III miejsce) , w którym zaprezentowała się też grupa kolędnicza „Raj” , zwana również „Chodzenie z rajem”. Przez trzy lata grupa występowała w okresie bożonarodzeniowym i zdobyła m.in. III nagrodę na Przeglądzie Grup Kolędniczych województwa krakowskiego (1998) i wyróżnienie na II Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych (2000).

W marcu 1997 roku w Okleśnej, odbyła się premiera spektaklu kabaretowego pt. „Z folklorem, z humorem” (scenariusz i reżyseria Z. Klatka), które przyniosło teatrowi wiele znaczących nagród, m.in. Nagroda Główna na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej (1999 r.) i Specjalne Wyróżnienie na XXV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu (2000 r.). Program cieszył się wielką popularnością, od premiery do września 2000 roku zagraliśmy go 32 razy, i nadal jest grany.

30 stycznia 1999 Tradycja wystąpiła razem z zespołem Skaldowie na koncercie „Moje Betlejem”, w kościele w Okleśnej. Było to duże wydarzenie.

W sierpniu 1999 r. Tradycja wspólnie z Samorządowym Ośrodkiem Kultury zorganizowała I Powiatowy Konkurs Przyśpiewek Weselnych „I po wianku”, w Ośrodku Wypoczynkowym „Skowronek”. Konkurs był organizowany corocznie, przez kilka lat.

28 grudnia 1999 r. na sesji Rady Miejskiej w Alwerni miała miejsce oficjalna premiera nowego programu pt. „Podzielmy się kolędą” (kolędy, pastorałki Skaldów i własne, czasem scenki z obrzędów kolędniczych). Wcześniej ten program pokazaliśmy 12 grudnia, niejako przedpremierowo, w Zakładzie Leczniczo – Opiekuńczym prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP w Chrzanowie, przy ul. Śląskiej. Z tym programem występujemy prawie każdego roku, w okresie bożonarodzeniowym.

Rok 2001

W styczniu rozpoczęła się już nasza stała współpraca z Zakładem Leczniczo – Opiekuńczym w Chrzanowie, przy ul. Śląskiej. Przybyliśmy tam z życzeniami i programem rozrywkowym z okazji Dnia Babci (piosenki, skecze itp. ). Tak zaczęły się nasze regularne spotkania, średnio trzy razy w roku, przeważnie na Dzień Babci, Dzień Matki i Andrzejki. Zawsze są życzenia, krótki występ, wspólne śpiewanie piosenek i chwila na zabawę taneczną. Czasem śpiewamy też w DPS w Podgórkach Tynieckich, prowadzonym również przez Siostry Służebniczki NMP.

17 lutego, w karczmie,w Skansenie w Wygiełzowie, zaśpiewaliśmy dla delegacji ukraińskiego miasta Iwano – Frankiwsk, która gościła na zaproszenie Powiatu Chrzanowskiego, m.in. po ukraińsku piosenkę „Tiż mene” , a wspólnie „Ukrainę”.

W kwietniu Tradycja niespodziewanie pojawiła się w Zakopanem, w kościele św. Krzyża, na ślubie Marcina, s. Zbyszka Klatki, i pięknie zaśpiewała. Dopiero przed kościołem wyjaśniło się kto śpiewał na chórze. Było bardzo miło i wzruszająco, zwłaszcza kiedy nasi zaśpiewali razem z kapelą góralską.

3 maja w Lipnicy Murowanej, na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich, odbyła się premiera naszego nowego programu kabaretowego pt. „Kręć się kręć wrzeciono, prządź wyborczą nić” (scenariusz i reżyseria Z. Klatka, opracowanie muzyczne F. Ściebur). Po dziewięciu przedstawieniach za namową Henryka Cyganika program został zaadaptowany na scenę.

W czerwcu wystąpiliśmy na uroczystościach Złotych Godów w Alwerni. Były życzenia, Sto Lat, piosenki ludowe, scenki z programu „Z folklorem, z humorem”. Od tego występu prawie corocznie występujemy na tych uroczystościach.

19 sierpnia reprezentowaliśmy powiat chrzanowski na „Cepeliadzie 2001” na krakowskim Rynku.. Przed występem na estradzie przez pół godziny śpiewaliśmy z boku Sukiennic dla przechodniów, otrzymując wiele oklasków, a nawet drobne honoraria.

 

W październiku wystąpiliśmy z bardzo atrakcyjnym programem na Powiatowym Dniu Seniora. Później regularnie występowaliśmy na kolejnych jego edycjach. W listopadzie w restauracji „Podzamcze” wystąpiliśmy dla emerytowanych dziennikarzy z Krakowa, ze Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

W 2001 r. zespół wystąpił 26 razy, w tym 4 razy na konkursach i 8 razy na imprezach w gminie Alwernia.

Rok 2002

Największym wydarzeniem tego roku był sukces, przeniesionego na scenę, przedstawienia „Kręć się kręć wrzeciono, prządź wyborczą nic”. To był świetny program kabaretowy, ale okazało się, że jako spektakl teatralny jest jeszcze lepszy. Świadczą o tym nagrody: Złota Maska na XXVII Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu oraz Pierwsza Nagroda w III Małopolskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Wiśniowej.

Warto odnotować też inne występy:

– pięć koncertów „Podzielmy się kolędą”, w tym dla więźniów w Zakładzie Karnym w Ruszczy k. Nowej Huty i gościnnie na IV Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „Herody 2002”w Chrzanowie,

– na Dniach Alwerni,

– na weselu Małgosi i Damiana w Myślachowicach (oczepiny i przyśpiewki weselne),

– w Witowie na „Witowiańskiej Watrze”,

– I miejsce w III powiatowym Konkursie Przyśpiewek Weselnych „I po wianku”,

– w Rodakach, na „Święcie Chleba”,

– na Dniach Regulic i Nieporazu, na Kalwaryjce w Podłężu i „Pożegnaniu lata” w Grojcu, na festynach w Okleśnej i Źródłach ( to był rok, w którym dużo występowaliśmy w gminie Alwernia i jej okolicach),

– w Skansenie w Wygiełzowie.

W sierpniu obchodziliśmy na Mirowie Jubileusz 50-lecia małżeństwa Zosi i Józka Jochymków. Były momenty uroczyste i wielka biesiada ze śpiewami.

Pod koniec roku odtworzyliśmy obrzęd kolędniczy „ Z Herodem” i już 21 grudnia pokazaliśmy go w Kwaczale, na Wigilii dla osób starszych i samotnych z gminy Alwernia.

W 2002 roku mieliśmy 22 występy, w tym 4 na konkursach i 9 na imprezach zorganizowanych w gminie Alwernia.

Rok 2003

To był rok bardzo udanej premiery (16.05.) przedstawienia pt. „Moje rzeźby ożyły”. Scenariusz Zbigniew Klatka i Stanisław Michno, reżyseria Z. Klatka, scenografia Witold Krawczyk i Franciszek Ściebur, opracowanie muzyczne Jerzy Chłopek, kostiumy Zofia Węgrzyn, dźwięk Jakub Chomik, światło Roman Woźniak.

W tym roku zagraliśmy tę sztukę 8 razy, w tym na 4. Małopolskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Wiśniowej (III miejsce). Większe sukcesy przyszły w następnym roku.

Drugie ważne wydarzenie, to widowisko plenerowe z okazji 10-lecia uzyskania praw miejskich przez Alwernię, pt. „Ballada o Alwerni” (21.09.). Scenariusz i reżyseria Henryk Cyganik. Widowisko odbyło się na alwerniańskim Rynku. Uczestniczyło w nim około stu osób. Tradycja do dzisiaj gra to przedstawienie, także na scenie.

Ważniejsze występy w tym roku:

– III miejsce na Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Chrzanowie, za „Chodzenie z Herodem”,

– na „Złotych Godach” w Alwerni,

 

– na koncercie w Alwerni przed referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej,

– na Jarmarku Kulturalnym w Bukownie ,

– Wojewódzkim Święcie Strażaków w Alwerni,

– Święcie Belęcina,

– IV Powiatowym Konkursie Przyśpiewek Weselnych „I po wianku” (gościnnie),

– na Kalwaryjce w Podłężu,

– festynie sportowym w Okleśnej,

– Powiatowym Dniu Seniora.
W 2003 roku wystąpiliśmy 29 razy, w tym 3 razy na konkursach.

W tych latach przedstawiano też dwie sceny z obrzędów weselnych, tj. „Dowiedziny” i „Zrękowiny”, przygotowane pod kierownictwem D. Rzeszótko. Znaczące występy: Przegląd Teatrów Wsi Krakowskiej w Wiśniowej (II nagroda), Przegląd Teatrów Obrzędowych w Skansenie w Wygiełzowie (I nagroda), Dożynki Gminne w Regulicach.

W czerwcu 1995 r. grupa śpiewacza Tradycji otrzymała wyróżnienie na 29. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (najbardziej prestiżowa impreza folklorystyczna w Polsce).

Pod koniec roku 1995 teatr pięknie i z ogromną fantazją zaprezentował rodzimy folklor na sesji Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, która odbyła się w Alwerni (1 grudnia).

W latach dziewięćdziesiątych znaczące sukcesy osiągały nasze grupy śpiewacze, głównie żeńska, ale przez kilka lat także męska, przede wszystkim na popularnych wówczas kilkuetapowych Konkursach Kapel, Instrumentalistów, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych, z finałem w Bukowinie Tatrzańskiej. Nagrody i wyróżnienia w tych konkursach otrzymywali: Zofia Kiędracha, Leopold Wolarek, Stanisława Szarek, Genowefa Gał, Józefa Tomasiczek, Janina Korpała, Janina Orzeł, Stanisław Goliński, Zbigniew Klatka, Agata Węgrzyn oraz Stanisława Wajda i Kinga Przejczowska (w kategorii „Mistrz i uczeń”). Nagrody i wyróżnienia zdobywały też grupy śpiewacze, żeńska i męska.

W roku 1996 na ogólnopolskim Festiwalu „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim, wyróżnienia zdobyły Zofia Kiędracha i grupa śpiewacza żeńska, a dwa lata później przedstawienie „Na paświsku” zdobyło II miejsce. To przedstawienie otrzymało też III nagrodę na XXIV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu, w 1999 r.

W 1997 r. na Przeglądzie Teatrów Wsi Krakowskiej w Wiśniowej pokazaliśmy przedstawienie pt. „Zimowy wieczór w wiejskiej chacie” (III miejsce) , w którym zaprezentowała się też grupa kolędnicza „Raj” , zwana również „Chodzenie z rajem”. Przez trzy lata grupa występowała w okresie bożonarodzeniowym i zdobyła m.in. III nagrodę na Przeglądzie Grup Kolędniczych województwa krakowskiego (1998) i wyróżnienie na II Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych (2000).

W marcu 1997 roku w Okleśnej, odbyła się premiera spektaklu kabaretowego pt. „Z folklorem, z humorem” (scenariusz i reżyseria Z. Klatka), które przyniosło teatrowi wiele znaczących nagród, m.in. Nagroda Główna na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej (1999 r.) i Specjalne Wyróżnienie na XXV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu (2000 r.). Program cieszył się wielką popularnością, od premiery do września 2000 roku zagraliśmy go 32 razy, i nadal jest grany.

30 stycznia 1999 Tradycja wystąpiła razem z zespołem Skaldowie na koncercie „Moje Betlejem”, w kościele w Okleśnej. Było to duże wydarzenie.

W sierpniu 1999 r. Tradycja wspólnie z Samorządowym Ośrodkiem Kultury zorganizowała I Powiatowy Konkurs Przyśpiewek Weselnych „I po wianku”, w Ośrodku Wypoczynkowym „Skowronek”. Konkurs był organizowany corocznie, przez kilka lat.

28 grudnia 1999 r. na sesji Rady Miejskiej w Alwerni miała miejsce oficjalna premiera nowego programu pt. „Podzielmy się kolędą” (kolędy, pastorałki Skaldów i własne, czasem scenki z obrzędów kolędniczych). Wcześniej ten program pokazaliśmy 12 grudnia, niejako przedpremierowo, w Zakładzie Leczniczo – Opiekuńczym prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP w Chrzanowie, przy ul. Śląskiej. Z tym programem występujemy prawie każdego roku, w okresie bożonarodzeniowym.

 

 

Rok 2004

Po występie na XXIX Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu, ktoś napisał: „Tradycja uskrzydlona”. I tak właśnie było, za spektakl „Moje rzeźby ożyły” otrzymaliśmy , po raz pierwszy przyznaną na Przepatrzowinach, Grand Prix oraz nominację na międzywojewódzki XX Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam, niestety, ocena naszego przedstawienia była inna i nie otrzymaliśmy nominacji na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wiejskich w Tarnogrodzie, a po cichu liczyliśmy na to.

Ale był to również rok premiery naszego drugiego programu kabaretowego, pt. „Obudzeni w Europie”, wg scenariusza Henryka Cyganika i reżyserii Zbigniewa Klatki. Muzyka Henryk Mosna. Premiera odbyła się w Alwerni, w przeddzień wejścia Polski do Unii Europejskie, tj. 30.04. To był świetny program. Graliśmy go 19. razy w różnych miejscach południowej Polski i nie tylko, m.in. w Krakowie (w Klubie Dziennikarza, Klubie Arka Akademii Rolniczej i na „Cepeliadzie”), Kozienicach, Sokołowie Podlaskim, na Wojewódzkich Dożynkach w Trzebini – Młoszowej, w Stróżach k. Gorlic, Stopnicy k. Buska, Bukownie, Skansenie w Wygiełzowie… Na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej otrzymaliśmy za ten program I miejsce!

Z innych naszych występów w tym roku warto wymienić:

– plenerowy występ na otwarciu małopolskiego odcinka międzynarodowego szlaku Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń. Impreza odbyła się na wzgórzu Grzmiączka w Regulicach,

– oprawę artystyczną i plenerowy występ na Dniach Regulic i Nieporazu,

– „Kalwaryjkę” w Podłężu,

– „Cepeliadę” w Krakowie (na estradzie i w kilku miejscach Rynku, także przy ogródkach kawiarnianych),

– występ na 10-leciu Regionalnego Stowarzyszenia Diabetyków w Chrzanowie.

-„Dzień Ziemniaka” w Zespole Szkół w Mętkowie i Brodłach oraz Szkole Podstawowej w Okleśnej,

– wielki schow w naszej siedzibie w Okleśnej, dla dziennikarzy z całej Polski przebywających w gm. Alwernia na sesji Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej (występ z programem „Z humorem, z folklorem”, happeningowe niespodzianki).

Łącznie wystąpiliśmy 39 razy, w tym trzy razy bardzo udanie na konkursach.

Warto jeszcze odnotować, że w grudniu obchodziliśmy bardzo hucznie jubileusz 10-lecia Tradycji. Było wiele gości, życzeń, przemówień, kwiatów, prezentów, daliśmy galowy występ, a na koniec wszyscy zasiedli do biesiadnego stołu.

Rok 2005

To był rok, w którym nasze sztandarowe przedstawienie kabaretowe pt. „Z folklorem, z humorem”, otrzymało Złotą Maskę na XXX Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski (20 – 23. 04.).

A 25 maja w Sierszy (w siedzibie trzebińskiego MOKSiR, w willi NOT) odbyła się premiera kolejnego naszego programu kabaretowego, pt. T.K.M. , co się tłumaczy: Teraz k… my. Scenariusz Andrzej Górszczyk, reżyseria Zbigniew Klatka, opracowanie muzyczne Franciszek Ściebur. Trzy dni później T.K.M. pokazaliśmy na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej. Podobało się bardzo. Dostaliśmy Grand Prix. W 2005 r. zagraliśmy go 12 razy, m.in. na Dniach Alwerni, w Jednostce Wojskowej w Rząsce k. Krakowa, na Święcie Belęcina, na 70-leciu OSP w Gnojniku k. Brzeska, w Lisiej Górze k. Tarnowa, Łużnej k. Gorlic, Borzęcinie k. Brzeska, Naprawie gm. Jordanów, Klubie Arka Akademii Rolniczej w Krakowie.

Inne występy w 2005 r.:

– happening na jubileuszu 30-lecia zespołu „Grojcanie” plus „Z folklorem, z humorem”,

– „Z folklorem, z humorem” w ZL-O w Chrzanowie, podczas XXXIII Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, w Dulowej, na Pikniku Sierczańskim w Sierszy, na Majówce w Nawojowej k. Nowego Sącza, na Dożynkach w Wysokiej (gm. Jordanów), w Ciężkowicach k. Jaworzna,

– Schow – biesiada ludowa na Majówce Kwaczalskiej,

– „Patriotyczne Wici” z okazji Święta Niepodległości ( przez cały dzień jeździliśmy autobusem po powiecie chrzanowskim, śpiewając piosenki patriotyczne).

W sierpniu, przed tradycyjną Kalwaryjką na Podłężu, nagrywaliśmy z TV Kraków program promujący gminę Alwernia.

W 2005 roku Tradycja miała 40 występów.

Rok 2006

Ten rok przeszedł do historii premierą „Zemsty” A. Fredry (20 maja), w reżyserii Zbigniewa Klatki. Po tej bardzo udanej premierze zagraliśmy to przedstawienie 12 razy w 2006 roku, i 10 razy w następnym. I właśnie w 2007 roku spektakl otrzymał bardzo prestiżowe nagrody. Ale o tym w rozdziale Rok 2007.

W tym roku nadal graliśmy program kabaretowy T.K.M., m.in. w Wieliczce (dla dziennikarzy z PSPL, w Kopalni Soli, w komorze Haluszki, 135 m. pod ziemią), Maszycach gm. Skała i na XXXI Przepatrzowinach Teatrów Regiona- lnych Małopolski w Czarnym Dunajcu, gdzie zdobyliśmy Brązową Maskę.

Ponadto w tym roku występowaliśmy też z innymi programami, m. in. w:

– Mętkowie (kolędy, pastorałki oraz fragmenty „Z folklorem, z humorem”),

– Alwerni, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (piosenki ludowe i kawaretowe),

– Kluczach (festyn 1-majowy) i Okleśnej (50-lecie LZS „Nadwiślanka”), gdzie prezentowaliśmy „Z folklorem, z humorem”,

— Chrzanowie, na Międzypowiatowych Targach Przedsiębiorczości (piosenki ludowe),

– Mirowie, na otwarciu Domu Ludowego (stan surowy) śpiewaliśmy piosenki ludowe i pokazaliśmy kilka scenek z programu „Z folklorem, z humorem”. Ten program prezentowaliśmy też w DPS w Makowie Podhalańskim.

– Zakopanem, w Galerii Hasiora, na uroczystościach siódmej rocznicy śmierci tego wielkiego artysty. W galerii zaśpiewaliśmy piosenkę pt. „Tradycja”, a na biesiadzie towarzyskiej pokazaliśmy program „Z folklorem, z humorem”,

– Podłężu, na Kalwaryjce,

-Krakowie, na Święcie Ulicy Tetmajera (piosenki ludowe i scenki „Z folklorem, z humorem”)

– Karniowicach, na Dożynkach Powiatowych (piosenki ludowe i scenki z programu „Z folklorem, z humorem”,

– Alwerni, Okleśnej, Porębie Żegoty i Mętkowie, na imprezach z okazji Święta Niepodległości.
W 2006 roku wystąpiliśmy ponad 40 razy.

Rok 2007

Ale był to również rok premiery naszego drugiego programu kabaretowego, pt. „Obudzeni w Europie”, wg scenariusza Henryka Cyganika i reżyserii Zbigniewa Klatki. Muzyka Henryk Mosna. Premiera odbyła się w Alwerni, w przeddzień wejścia Polski do Unii Europejskie, tj. 30.04. To był świetny program. Graliśmy go 19. razy w różnych miejscach południowej Polski i nie tylko, m.in. w Krakowie (w Klubie Dziennikarza, Klubie Arka Akademii Rolniczej i na „Cepeliadzie”), Kozienicach, Sokołowie Podlaskim, na Wojewódzkich Dożynkach w Trzebini – Młoszowej, w Stróżach k. Gorlic, Stopnicy k. Buska, Bukownie, Skansenie w Wygiełzowie… Na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej otrzymaliśmy za ten program I miejsce!

Z innych naszych występów w tym roku warto wymienić:

– plenerowy występ na otwarciu małopolskiego odcinka międzynarodowego szlaku Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń. Impreza odbyła się na wzgórzu Grzmiączka w Regulicach,

– oprawę artystyczną i plenerowy występ na Dniach Regulic i Nieporazu,

– „Kalwaryjkę” w Podłężu,

– „Cepeliadę” w Krakowie (na estradzie i w kilku miejscach Rynku, także przy ogródkach kawiarnianych),

– występ na 10-leciu Regionalnego Stowarzyszenia Diabetyków w Chrzanowie.

-„Dzień Ziemniaka” w Zespole Szkół w Mętkowie i Brodłach oraz Szkole Podstawowej w Okleśnej,

– wielki schow w naszej siedzibie w Okleśnej, dla dziennikarzy z całej Polski przebywających w gm. Alwernia na sesji Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej (występ z programem „Z humorem, z folklorem”, happeningowe niespodzianki).

Łącznie wystąpiliśmy 39 razy, w tym trzy razy bardzo udanie na konkursach.

Warto jeszcze odnotować, że w grudniu obchodziliśmy bardzo hucznie jubileusz 10-lecia Tradycji. Było wiele gości, życzeń, przemówień, kwiatów, prezentów, daliśmy galowy występ, a na koniec wszyscy zasiedli do biesiadnego stołu.

Rok 2007

W kwietniu, chcąc przygotować naszą „Zemstę” do konkursu w Czarnym Dunajcu, zagraliśmy ją 5 razy (w naszej siedzibie) dla ZS z Jankowic i Babic, dla Koła Emerytów ZNP z Krakowa, ZS z Zagórza oraz dwukrotnie w Chrzanowie (MOKSiR) dla gimnazjalistów. A 6 maja na XXXII Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski otrzymaliśmy Złotą Maskę i nominację na XXIII Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Wielka radość. Tam zagraliśmy znakomicie i tym razem nie było niespodzianki. Dostaliśmy nominację do Tarnogrodu (12 – 14 listopada). Byliśmy szczęśliwi, a jeszcze bardziej kiedy ogłoszono werdykt Komisji Konkursowej. Tradycja otrzymała jedną z głównych nagród, czyli Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego. To było największe wyróżnienie w dotychczasowej działalności naszego teatru. Odnotujmy, że przed wyjazdem do Tarnogrodu, pokazaliśmy sztukę w Chełmku (dla gimnazjalistów) i na 6. Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej, zdobywając II miejsce.

Rok 2007 rozpoczęliśmy jednak od występów w Austrii, dla Polonii w Grazu. Przedstawiliśmy dwa programy: „Podzielmy się kolędą” oraz „Z folklorem, z humorem”. Tradycja została tam zaproszona przez braci Balusiów z Mętkowa (jeden z nich , Witold, mieszka od lat w Grazu), i przedstawicieli gminy Babice oraz Starostwa w Chrzanowie, którzy współpracowali od kilku lat z władzami miasteczka Pischelsdorf k. Grazu.

W czerwcu do naszej siedziby przybyło wielu zacnych gości – rodziny członków teatru, przyjaciele, oficjele, delegacja zespołu Grojcanie, męska grupa śpiewacza Bolęcanie – by wspólnie świętować Jubileusze członków naszego teatru: 77-lecie Józka Jochymka i 75-lecia Józi Tomasiczek i Staszka Golińskiego. Było uroczyście, miło, rodzinnie i wesoło.

Z innych występów warto wymienić:

– „Podzielmy się kolędą” w DPS w Podgórkach Tynieckich,

– Dzień Babci w ZL-O w Chrzanowie,

– „Z folklorem, z humorem” w Sansenie w Wygiełzowie, dla Śląskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona,

– „Z folklorem, z humorem” w Bolesławiu, Trzebini (dla pracowników firmy Technigoll) i na Małopolskim Festiwalu Koszenia Łąk (wystawiliśmy tam reprezentację naszych kosiarzy),

– Kalwaryjka w Podłężu,

– schow na 70-leciu KGW i 5-leciu zespołu „Dulowiacy”,

– specjalny program na Benefisie naszego przyjaciela, trębacza Zdzisława Muchy (często z nami występuje).

Warto jeszcze odnotować, że w październiku tego roku program „Z folklorem, z humorem” (nieco zmieniony i wzbogacony o kilka piosenek H. Cyganika) pokazaliśmy ponownie na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej, zdobywając I miejsce (Grand Prix nie przyznano).
W 2007 roku wystąpiliśmy łącznie 28 razy, głównie z „Zemstą” i „Z folklorem, z humorem”

Rok 2008

Rok zaczęliśmy od miłego wydarzenia. Tradycja i jej lider Zbigniew Klatka otrzymali (30 stycznia) Nagrodę Artystyczną Powiatu Chrzanowskiego.

Kolejne wydarzenie to bardzo udana premiera (30 kwietnia) nowej sztuki pt. „Uchwalić uchwałę” Witolda Ślusarskiego. Reżyseria Zbigniew Klatka, muzyka Antoni Mleczko, akompaniament Piotr Malczyk, nagrania muzyczne, akustyka Kazimierz Krański. Kilka dni później, 3 maja, prezentowaliśmy spektakl na XXXIII Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu, otrzymując Brązową Maskę. To przedstawienie zagraliśmy jeszcze dwa razy, w Okleśnej i Krzeszowicach.

Z innych wydarzeń odnotujmy:

– „Podzielmy się kolędą” w ZL-O w Chrzanowie,

– „Ballada o Alwerni” na 15-lecie uzyskania praw miejskich, zagrana na alwerniańskim Rynku,

-„Z folklorem, z humorem” na Majówce u Bernardynów w Alwerni, w Brzeszczach, Piwnicznej, Rytrze, Chrzanowie (na zakończenie Festiwalu Osób Niepełnosprawnych , organizowanym przez DPS w Płazie) i w Osielcu gm. Jordanów, podczas Wieczoru Kabaretowego „Osielecka Skała”, 

– występ w Skansenie w Wygiełzowie, dla Śląskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona,

– występy na Biesiadach Patriotycznych w Porębie Żegoty, Regulicach, Alwerni i Chrzanowie.

Łącznie wystąpiliśmy 24 razy, głównie z programem „Z folklorem, z humorem”.

We wrześniu w naszej siedzibie w Okleśnej odbył się wieczór poetycki Emilki Mżyk, związany z wydaniem jej tomiku wierszy i połączony z jej jubileuszem 75-lecia. Wiersze czytała Autorka, jej wnuczka i członkowie naszego teatru. Tradycja dała tez krótki występ. To był bardzo miły wieczór.
2008 rok zapamiętamy także z wycieczki do Pragi. Było to 13 września. Przy pięknej pogodzie zwiedziliśmy to, co najpiękniejsze w tym mieście: Hradczany, Stare i Nowe Miasto, Most Karola, Plac Wacława. Szczęśliwi wróciliśmy na nocleg do Kudowy Zdroju, by na drugi dzień zwiedzić jeszcze po czeskiej stronie piękny rezerwat „Skamieniałe Miasto”. To była świetna wycieczka.

 

Rok 2009

To jest rok premiery sztuki Stanisława Grochowiaka pt. „Chłopcy” (30 kwietnia). Reżyseria Zbigniew Klatka. 2 maja sztukę przedstawiliśmy w Czarnym Dunajcu, na XXXIV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski. Spektakl nie spodobał się Komisji Artystycznej , otrzymaliśmy jedynie wyróżnienie. Ale z to na 7. Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej dostaliśmy drugie miejsce. Przedstawienie zagraliśmy jeszcze czterokrotnie dla gimnazjalistów z gmin Alwernia i Babice, (sala OSP w Alwerni) i dwukrotnie dla słuchaczy UTW w Chrzanowie (sala MOKSiR).

Z innych występów warto wymienić:

-„Podzielmy się kolędą” w kościołach w Okleśnej i Porębie Żegoty,

– wystepy na Dniach Alwerni, dla Śląskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona, na Festiwalu Osób Niepełnosprawnych w Chrzanowie, na „Witowiańskiej Watrze” w Witowie („Z folklorem, z humorem” i coś jeszcze), dla krajoznawców z Polski, przebywających w Skansenie w Wygiełzowie,

– „Biesiada Patriotyczna” w Okleśnej,

– Andrzejki w ZL-O w Chrzanowie.
W tym roku wystąpiliśmy 23 razy.

Rok 2010

Ten rok zaczęliśmy od spotkania towarzyskiego w gronie przyjaciół z okazji jubileuszu 15-lecia naszego teatru. Co prawda jubileusz przypadał w grudniu ub. r., ale uroczystości przenieśliśmy na 23 stycznia. Równocześnie obchodziliśmy jubileusz 75-lecia Zosi Jochymek. Takie jubileusze stają się naszą tradycją.

W 5. rocznicę śmierci Henryka Cyganika, odbyły się 13 lutego uroczystości wpisania Go do Złotej Księgi Zasłużonych dla Miasta i Gminy Alwernia. Na ich zakończenie przedstawiliśmy w sali OSP sceniczną wersję „Ballady o Alwerni”. Później w sali w Alwerni zagraliśmy sześć spektakli dla dzieci i młodzieży z całej gm. Alwernia i oddzielny występ dla mieszkańców. Był też występ w Okleśnej. Przedstawienie zostało pokazane też na XXXV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu, ale bez większego sukcesu. Tylko wyróżnienie.

W kwietniu śpiewaliśmy na żywo dla TV Silesia z Katowic, w cyklicznym programie „Aura”.

Inne występy:

– występ w ZL-O w Chrzanowie,

– „Z folklorem, z humorem” w Żarkach, w Płazie, Trzebini (5. Festiwal Święto Ogrodów), na Świecie Ulicy Tetmajera w Krakowie – Bronowicach,

– występ na III Festiwalu osób Niepełnosprawnych w Chrzanowie,

– występ dla Śląskiego Stowarzyszenia Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona ,

– na Dożynkach Powiatowych w Alwerni (część obrzędowa razem z innymi zespołami z całej gminy),

– piosenki patriotyczne na Sesji Naukowej Towarzystwa Historycznego im. Szembeków, w Porębie Żegoty,

– na uroczystym otwarciu Domu Ludowego w Mirowie,

– Złotych Godach w Alwerni.

-Piosenki Patriotyczne w Alwerni (przy Grobie Nieznanego Żołnierza).

Ten rok zapamiętamy też ze wspaniałej wycieczki do Bratysławy i Wiednia. Była to nagroda za udział w Dożynkach Powiatowych, które odbyły się w Alwerni.
W 2010 r. wystąpiliśmy 30 razy.

Rok 2011

Podobnie jak w latach minionych i ten rok rozpoczęliśmy mocnym wejściem, czyli premierą (15 marca), a raczej wznowieniem przedstawienia „Kręć się kręć wrzeciono…” wg scenariusza Zbigniewa Klatki. Tym razem jednak spektakl wyreżyserował Marcin Kobierski, aktor i scenarzysta z Teatru Bagatela w Krakowie. On też dobrał muzykę (Roman Woźniak opracował natomiast muzykę graną na żywo), dźwięk i światło Marek Zieliński. Dzięki M. Kobierskiemu przedstawienie uzyskało nową jakość i można powiedzieć, że była to jednak premiera. Bardzo udana! Kilka dni później, 20 marca, spektakl pokazaliśmy na XXXVI Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu, gdzie osiągnęliśmy wielki sukces – Złota Maska i nominacja do udziału w XXVII Międzywojewódzkim Semiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Festiwalu TALIA – KORZENIE w Nowym Sączu. W Bukowinie Tatrzańskiej Komisja Artystyczna rekomendowała nas do udziału w Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Tam osiągnęliśmy największy sukces: Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za – jak napisano w uzasadnieniu – znakomite wpisanie się w najwyższy poziom polskiego kabaretu. Dzień później spektakl był prezentowany na 8. Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej, gdzie otrzymał drugie miejsce. Przed konkursami spektakl był grany w Mętkowie, Chełmku, Wygiełzowie. 1 grudnia pokazaliśmy go w Nowym Sączu na Festiwalu TALIA – KORZENIE.

Inne ważne wydarzenie, to zaproszenie na uroczystości 110. rocznicy premiery „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, na dużej scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Naszym zadaniem, zespołu i kapeli (specjalnie dobranej), było witanie gości w holu teatru oraz śpiewanie na scenie przyśpiewek weselnych. Piękna uroczystość , pełen teatr, znakomite popisy krakowskich aktorów czytających fragmenty „Wesela”, wielkie przeżycie.

Z innych występów wymieńmy te najbardziej udane:

– kolędy, pastorałki i scenki z obrzędów kolędniczych w Wygiełzowie, dla Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej,

– biesiada ludowa dla gości Żeglugi Wiślanej, w OSP w Alwerni,

– Majówka w Zagórzu (przysiółek Góry),

– Złote Gody w Alwerni,

– Kalwaryjska w Podłężu,

– występ na Święcie Lasu w Dolinie Chochołowskiej,

– „Z folklorem, z humorem na Dożynkach w Gromcu i Dożynkach Parafialnych , połączonych z 60-leciem KS „Unia” w Kwaczale,

– na „Witowiańskiej Watrze” w Witowie,

– na jubileuszu Galerii Drzewiej w Porębie Żegoty,

– w amfiteatrze w Skansenie w Wygiełzowie, na „Ziemniaczysku”, imprezie zorganizowanej przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo na Jurze”,

– na Pikniku Rodzinnym w Gorzeniu Dolnym k. Wadowic,

– na sesji Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Porębie Żegoty,

– z okazji otwarcia mostu na Skowronku, występ na biesiadzie w Domu Ludowym w Mirowie,

– na Biesiadach Patriotycznych w Regulicach i w Alwerni,

– „Z folklorem, z humorem” dla seniorów w Olszynach i Jankowicach oraz

Uroczystej Sesji Rady Powiatu Chrzanowskiego, z okazji nadania tytułu Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego dla Zdzisława Wołosa.
Łącznie wystąpiliśmy w tym roku 36 razy.

Rok 2012

Ten rok zaczął się dla nas bardzo pięknie. 23 stycznia, w Domu Kultury „Sokół” w Trzebini, podczas Koncertu Noworocznego, Tradycja i Zbigniew Klatka otrzymali odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasz teatr przedstawił tam spektakl „Kręć się kręć wrzeciono”. W trakcie tej imprezy nasza Pani Jasia Orzeł świętowała swój jubileusz 75-lecia.

Drugie ważne wydarzenie miało miejsce w połowie roku. Tradycja otrzymała Nagrodę Gminy Alwernia im. Henryka Cyganika, za upowszechnianie kultury. W trakcie uroczystości zaśpiewaliśmy kilka piosenek patrona nagrody. Uroczystość odbyła się w ramach Dni Alwerni.

Najważniejszym jednak wydarzeniem w tym roku była „18-ka Tradycji”, połączona z premierą nowej sztuki pt. „Ożenek” wg N. Gogola. Scenariusz i reżyseria Marcin Kobierski, asystent reżysera Zbigniew Klatka, dobór muzyki Marcin Kobierski, scenografia Zbigniew Klatka, dźwięk i oświetlenie Marek Zieliński i Roman Woźniak. To była bardzo udana impreza, przybyło wiele zacnych gości, w tym przedstawiciele władz lokalnych, rodziny, przyjaciele. Premiera wypadła wspaniale, było wiele gratulacji i życzeń, także z okazji jubileuszu 18-lecia działalności teatru. Całość zakończyła biesiada. Wkrótce po premierze zagraliśmy „Ożenek” jeszcze trzy razy, w Alwerni dla mieszkańców i dla gimnazjalistów z ZS w Alwerni oraz w Kwaczale, na zaproszenie Stowarzyszenia Sympatyków i Przyjaciół Kwaczały. Następne spektakle zaplanowano w 2013 roku.

Z innych występów odnotujmy:

– Dzień Babci w ZL-O w Chrzanowie (życzenia, wspólne śpiewanie kolęd, scenki z obrzędów kolędniczych, piosenki ludowe),

– wspólne śpiewanie kolęd z członkami Stowarzyszenia Ziemi Lipowieckiej,

– występ dla przewodników turystycznych przebywających w Alwerni,

– Złote Gody w Alwerni,

– występ na promocji książki Stefana Rożnawskiego w Alwerni (piosenki ludowe),

– Biesiada ludowa w Muzeum w Chrzanowie (Noc Muzeum),

– Dzień Matki w ZL-O w Chrzanowie (piosenki ludowe),

– „Z folklorem, z humorem” w Zagórzu i na imprezie „Czym chata bogata”, organizowanej przez Starostwo i Powiatową Radę Bartniczą w Skansenie w Wygiełzowie,

– prowadzenie imprezy organizowanej przez LGD „Partnerstwo na Jurze”, pn. „Ziemniaczysko” w Skansenie w Wygiełzowie (występy naszego zespołu kabaretowego zapowiadające kolejne grupy, w tym Kabaret pod Wyrwigroszem),

– Biesiada Patriotyczna w Alwerni,

– Biesiada ludowa w Skansenie w Wygiełzowie, podczas Forum Ekonomii Społecznej.

Ten rok zapamiętamy też z małej „sensacji”. W kwietniu zdjęcie z naszej „Zemsty” znalazło się w teście egzaminu gimnazjalnego (część humanistyczna). Przedstawia znaną scenę pisania listu, w której biorą udział Z. Klatka, W. Płonka, B. Maślanka. Na drugi dzień testy przedrukowało kilka ogólnopolskich gazet, a my zbieraliśmy zewsząd gratulacje.

W tym roku wystąpiliśmy łącznie 20 razy.

Rok 2013

Najważniejsze wydarzenia w tym roku, to:

– występy z nową sztuką pt. „Ożenek” wg N. Gogola i reżyserii Marcina Kobierskiego, na dwóch konkursach, tj. I Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie (zajęliśmy III miejsce) i Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej (II miejsce), oraz kilka występów dla mieszkańców okolicznych miast (Trzebinia, Chełmek),

– bardzo udany występ naszej grupy kabaretowej na kolejnym „Ziemniaczysku” w Skansenie w Wygiełzowie,

– zebranie sprawozdawcze za 2012 rok,

– założenie strony internetowej naszego teatru,

– 60 – tka Józefa Szymochy – impreza z udziałem jego Rodziny,

– wycieczka członków teatru do Budapesztu,

– rozpoczęcie prób (6 listopada) nowej sztuki, pt. „Spowiedź w drewnie”.

Łącznie w tym roku wystąpiliśmy 24 razy.

Rok 2014

Najważniejsze wydarzenie w tym roku, to premiera trudnej sztuki pt. „Spowiedź
w drewnie”, na podstawie dramatu napisanego dla teatru lalek przez Jana
Wilkowskiego, w reżyserii Michała Hachlowskiego. Główny bohater, to Jędrzej
Wowro, rzeźbiarz ludowy z Gorzenia Dolnego k. Wadowic. Spektakl zdobył
Grand Prix na małopolskim konkursie w Jabłonce, a w Bukowinie Tatrzańskiej,
na międzywojewódzkim konkursie, otrzymał nominacje do Tarnogrodu, gdzie
zdobył Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ponadto:
– występy z tym spektaklem w całym powiecie i nie tylko (łącznie był
prezentowany 15 razy),
– dyplom przyznany naszemu teatrowi przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w
Warszawie z okazji 30-lecia Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich
Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej,
– koncerty kolęd i pastorałek w Wygiełzowie i Kwaczale, Dzień Babci w ZO-L
w Chrzanowie,
– udział naszej grupy kabaretowej w III edycji festiwalu Piosenki Ranczerskiej
„Wilkowyjce”. Reprezentowaliśmy w nim LGD „Partnerstwo na Jurze” w
Chrzanowie. Prezentowaliśmy skecz napisany przez Zbigniewa Klatkę.
Przeszliśmy wszystkie trzy etapy, docierając do finału, który odbył się w
miejscowości Kikół k. Lipna (woj. kujawsko – pomorskie, w tym województwie
odbyły się wszystkie trzy przeglądy). W finale spotkaliśmy się z gwiazdami
serialu „Ranczo”,
– uczestniczyliśmy w „Złotych Godach” w Alwerni, umilając jubilatom te
wyjątkowe chwile,
– w IV Chrzanowskim maratonie czytania dzieciom, przedstawiliśmy „Rzepkę”
J. Tuwima, a z okazji Dnia Dziecka „Lokomotywę”,
– w I (i jedynym) Małopolskim Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów w
Trzebini wygraliśmy w kat. Scenka obyczajowa przedstawiając fragmenty
programu kabaretowego „Z folklorem, z humorem”, ten sam program
pokazaliśmy też na Dniach Regulic i Nieporazu, na letniej biesiadzie w
Babicach, Święcie Miodu w Wygiełzowie na „Ziemniaczysku pod Lipowcem”
oraz na XII Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Seniorów
„Teraz My” w Warszawie (przy okazji zwiedziliśmy stolice),
– zaśpiewaliśmy na jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich ks. proboszcza
Okleśnej, Franciszka Pacany,
– wycieczka członków teatru do Berlina.
Rok zakończyliśmy jubileuszem 20-lecia naszego teatru. Uroczystości odbyły
się w naszej siedzibie 5 grudnia (we wrześniu miał się odbyć jubileuszowy
koncert na rynku w Alwerni , ale z powodu złej pogody został odwołany). W
trakcie grudniowych uroczystości były odznaczenia i wyróżnienia, zespół
zaśpiewał różne piosenki, pokazał najlepsze skecze. Wystąpili też goście:
Zespół Pieśni i Tańca „Małopolanie” z Babic, Magda Świątek i Piotr Kłeczek.

A całość zakończyła kulinarna niespodzianka – jajecznica dla 120 osób smażona
na oczach wszystkich uczestników jubileuszu.

Rok 2015

6 marca odbyła się premiera zabawnej komedii pt. „Oświadczyny”  wg Antoniego Czechowa, w reżyserii Marcina Kobierskiego. Trzyosobowa obsada (Zbigniew Klatka, Krystyna Mazgaj i Krzysztof Brandys), skromna dekoracja z patefonem w centralnym miejscu. Na drugi dzień po premierze spektakl był pokazany na konkursie w Jabłonce (III nagroda). W Wiśniowej, na małopolskim konkursie I nagroda. Łącznie spektakl był zagrany 21 razy, na terenie gminy Alwernia i powiatu chrzanowskiego (bardzo dobre recenzje po występie w Krzeszowicach).

Ponadto:

– świetny tekst o Tradycji, napisany jako praca zaliczeniowa Martyny Janekowicz na studiach dziennikarskich,

– najlepsze nasze teksty kabaretowe prezentowaliśmy na Dniu Kobiet w Żarkach, Dniu Samorządowca w Alwerni, Festiwalu Ekonomii Społecznej w Wygiełzowie, na tradycyjnym spotkaniu integracyjnym osób dotkniętych chorobą Parkinsona i na Biesiadzie Sąsiedzkiej Regulic i Nieporazu,

– zebranie sprawozdawczo – wyborcze naszego stowarzyszenia (przewodniczący Z. Klatka, wiceprzewodniczący: I. Przejczowska i J. Szymocha),

– jubileusze 75-lecia naszych pań; Stanisławy Wajdy, Marii Ciupek i Danuty Golińskiej,

– tytuł Osobowości Ziemi Chrzanowskiej 25-lecia (1990-2015) w plebiscycie tygodnika „Przełom” dla Zbigniewa Klatki (kat. działalność społeczna),

– występ na Biesiadzie Patriotycznej z okazji Święta Niepodległości w Alwerni.

Rok 2016

Rozpoczęliśmy go śpiewaniem kolęd dla Stowarzyszenia na Rzecz Poręby Żegoty i w Stowarzyszeniu „Seniorzy Alwerni”, a pod koniec stycznia występ (piosenki ludowe i teksty kabaretowe) na spotkaniu noworocznym w Mętkowie. Obchodziliśmy też jubileusz 75-lecia Bronka Przejczowskiego.

Najważniejszym wydarzeniem była jednak bardzo udana premiera sztuki (6.02.) „Tato, tato sprawa się rypła” w reż. Michała Hachlowskiego, z udziałem autora, Ryszarda Latki. Świetna rola Andrzeja Romańskiego (Placek). Spektakl zagraliśmy 26 razy, m.in. w Woźnikach i Tomicach, miejscowościach gdzie autor spędził dzieciństwo i wczesną młodość i gdzie umiejscowiona była akcja sztuki (był na nich autor, na co dzień mieszkający w Świdnicy). Ponadto zagraliśmy ten spektakl w Wilnie, w Domu Polskim, i po drodze w Knyszynie (woj. podlaskie). Zdobyte nagrody: II miejsca na konkursach w Jabłonce i w Wiśniowej. Występ w Wilnie połączony był ze zwiedzaniem stolicy Litwy i ze spotkaniem z słuchaczami tamtejszego UTW.

– Nasza grupa kabaretowa zdobyła I miejsce na konkursie w Wiśniowej, za spektakl „Czerwony kurrr zapiał…”.

– Występ na 20-leciu zaprzyjaźnionej firmy NOWIX.

– Występ plenerowy na jubileuszu OSP w Płazie (teksty kabaretowe).

– Poprowadziliśmy wspólne śpiewanie piosenek ludowych na Nocy Muzeum w Chrzanowie.

– Tradycyjnie wystąpiliśmy na spotkaniu integracyjnym osób dotkniętych chorobą Parkinsona w Wygiełzowie i na letniej Biesiadzie Babickiej.

– Uczestniczyliśmy w jubileuszu 10-lecia Galerii „Drzewiej”, prowadzonej przez członków naszego teatru, Zosi i Edka Góreckich w Porębie Żegoty. (zaprezentowaliśmy kilka scenek kabaretowych i piosenek). Byliśmy też na jubileuszu 60-lecia członka naszego teatru, Jana Gała.

– Po koniec roku bardzo udane występy kabaretowo – estradowe w ramach Tygodnia Seniorów w Jaworznie oraz w Szczakowej.

Rok 2017

Od początku roku trwały intensywne próby (rozpoczęły się już we wrześniu ub.r.) przy nowej wersji sztuki „Moje rzeźby ożyły” (scenariusz Zbigniew Klatka i Stanisław Michno, reżyseria Marcin Kobierski, asystent Z. Klatka). Wcześniej sztuka była grana w 2003 r. w reżyserii Z. Klatki. Stroje zaprojektowała Aneta Lenar, a wg jej wskazówek szyły je Zofia Węgrzyn i Krystyna Mazgaj, współpraca Bogdan Maślanka. Część strojów została wypożyczona. Scenografia Witold Krawczyk , współpraca Z. Klatka i Edward Górecki, dobór muzyki M. Kobierski, światła i dźwięk Jakub Gierczak, Filip Armatys i Roman Woźniak. Przed premiera ukazała się też broszura pt. „Michał Gier rzeźbiarz ludowy z Rybnej (1853 – 1929)”, pod redakcją Z. Klatki.

Premiera odbyła się w Okleśnej, 17 lutego. Wypadła znakomicie. Przed rozpoczęciem spektaklu widzowie usłyszeli „Tryptyk o snycerzu – włóczykiju, Michale Gierze z Rybnej” który napisał alwerniański poeta Jan Racut. recytowali Maja Seremak, Karolina Kadłuczka i Z. Klatka.

Spektakl zdobył na 5. Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie w Jabłonce I miejsce i nominacje na XXXII Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie otrzymał nominacje na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi polskie w Tarnogrodzie. Otrzymał tam Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z zaproszeniem do prezentacji spektaklu w Teatrze Polskim w Warszawie. Zdobył też I miejsce na Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej.

Łącznie był grany 26 razy. Ostatni raz w grudniu 2017 r. podczas uroczystego wręczenia Teatrowi Ludowemu Tradycja Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana, za propagowanie idei regionalizmu i wybitne osiągnięcia w dziedzinie działalności artystycznej i kulturalnej lokalnych wspólnot Małopolski.

Z innych wydarzeń watro wymienić spotkania z cyklu „Podzielmy się kolędą” ze Stowarzyszeniem na Rzecz Poręby Żegoty i Stowarzyszeniem ”Seniorzy Alwerni”, prezentacje bajek „Lokomotywa” i „Rzepka” w Przedszkolu Samorządowym w Alwerni, występ z programem kabaretowym „Czerwony kur… zapiał” w Myślenicach, dla Koła ZERiIW.  Uczestniczyliśmy też w haapeningu „Książkobranie” zorganizowanym w Kwaczale przez M-GBP w Alwerni (robiliśmy scenę wjazdu kpt. Józefa Patelskiego, b. dziedzica Kwaczały). W czerwcu członkowie teatru wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Kopenhagi. 

Kolejne wydarzenia: udział w Majówce u Bernardynów w Alwerni (inscenizacja bajek „Lokomotywa”, „Rzepka” i „Pali się”), występ w Jastrzębiu Zdroju (składanka scenek kabaretowych z gościnnym występem Joanny i Leszka Bejstrów w tańcu „Dziad i Baba”), fragmenty programu kabaretowego „Czerwony kur…zapiał” na dorocznym spotkaniu osób dotkniętych chorobą Parkinsona w Wygiełzowie; na XX Regionalnych Spotkaniach Zespołów Artystycznych OSP w Polanicy Zdroju (reprezentowaliśmy OSP z Alwerni) i podczas „Małopolskiego Przeglądu Strażackich Zespołów Artystycznych działających przy OSP” w Bochni (III miejsce).

We wrześniu nasi przedstawiciele uczestniczyli w Festiwalu „Krakowska Godka” w Mogielnicy, zdobywając sporo nagród: w konkursie „Godka Krakowska” w scenach z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego II miejsce zajął Szymon Sambor, w konkursie gwary krakowskiej wyróżnienia otrzymały Genowefa Gał i Zofia Węgrzyn, w konkursie „Najbardziej Wygadana Para” I miejsce dla Małgorzaty Ślusarczyk i Krystiana Kwadransa, w konkursie na tradycyjny strój krakowski II miejsce dla Joanny Kędzierskiej, a w konkursie poetyckim, za wiersz „Tradycja” I miejsce otrzymał Wacław Płonka.

Również we wrześniu, na zaproszenie Teatru im. Słowackiego, cały zespół naszego teatru, w strojach krakowskich, uczestniczył  na bulwarach wiślanych w Krakowie w czterech przedstawieniach plenerowych w ramach Festiwalu Genius Loci. Nasi aktorzy grali symboliczne postaci z „Wesela” S. Wyspiańskiego: Hetmana, Rycerza ćzarnego, Wernychory, Stańczyka oraz Pana Młodego i  Panny Młodej. Pozostali śpiewali przyśpiewki weselne połączone z tańcami.

 

W październiku teatr przygotował dla Stowarzyszenia na Rzecz Poręby Żegoty wieczór ph. „Wieś na przełomie XIX i XX w.” połączony z prezentacją multimedialną. Scenariusz i prowadzenie Z. Klatka,  wystąpili: Genowefa Gał, Zofia Węgrzyn, Kazia Sadowska, Irena Przejczowska, Zofia Sądecka, Stanisława Przejczowska. Pnie prezentowały piosenki obrzędowe i gawędy. Także w tym miesiącu nasza grupa w składzie: K. Sadowska, I. Przejczowska, M. Ślusarczyk i K. Kadłuczka wzięły udział w części artystyczne z okazji 70.lecia Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Alwerni, czytając fragmenty pamiętników Janiny Rogalskiej, patronki biblioteki. Wybór tekstów i prowadzenie Z. Klatka.

Rok 2018

Od początku roku kontynuowane były próby nowego przedstawienia (zaczęły się 27 października
poprzedniego roku), czyli „Folwarku Zwierzęcego” wg George Orwella, w reżyserii Michała
Hachlowskiego, który przygotował też scenariusz. Premiera odbyła się 9 marca w naszej siedzibie
w Okleśnej. Została bardzo dobrze przyjęta przez widownię, która szczelnie wypełniła salę.
Gratulowano przede wszystkim pomysłu adaptacji tej znakomitej powieści, odwagi w realizacji
nawiązującej do czasów współczesnych i świetnej gry aktorów. Tygodnik „Przełom” obszerny tekst
o przedstawieniu zatytułował „Tradycja zrobiła skok w bok na Orwella”.
Przedstawienie było prezentowane na konkursach w Jabłonce, na 6. Małopolskich Spotkaniach
Teatralnych – Posiady Teatralne na Orawie; w Rakszawie k. Łańcuta, na II Letnich Spotkaniach
Teatralnych „Kołowrotek”, gdzie zdobyło Nagrodę Publiczności; w Bagieńcu k. Świdnicy, na
„Dniach Goetego”, dla gości z Polskiego UTW z Wilna, którzy liczna grupą złożyli rewizytę w
Chrzanowie i w Okleśnej (my byliśmy u nich w 2016 r.), oraz na VI Tyglu Teatralnym W
Oświęcimiu.
Łącznie spektakl był wystawiony w 2018 roku 15 razy, z zapowiedzą kolejnych dwóch w 2019
roku.
Z innych wydarzeń warto odnotować:
– Zofia Węgrzyn zdobyła II miejsce w III konkursie na gadkę krakowską, organizowanym
przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego,
– Wacław Płonka wystąpił na tradycyjnym spotkaniu osób dotkniętych chorobą Parkinsona, w
Skansenie w Wygiełzowie,
– Grupa Śpiewacza wystąpiła na V Biesiadzie Babickiej, akompaniował Roman Woźniak,
– Grupa Śpiewacza wraz z paniami z KGW w Olszynach dała koncert na Rynku w Alwerni
„Śpiewamy dla Niepodległej”. Gościem honorowym był płk. Włodzimierz Wowa Brodecki,
słynny krakowski ułan, miłośnik koni i teatru,
– wyróżnienie na III Małopolskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych Działających przy
OSP w Bochni, za fragmenty programu kabaretowego „Z folklorem, z humorem”.
Reprezentowaliśmy zaprzyjaźnioną OSP w Alwerni,
– ten sam program „Z folklorem, z humorem” zdobył I miejsce na V Oświęcimskich
Spotkaniach Artystycznych Seniorów w Oświęcimiu,
– na Gminnym Dniu Seniora w Alwerni nasz grupa kabaretowa pokazała fragmenty programu
„Czerwony kur… zapiał”,
– Kazia i Adam Sadowscy obchodzili 50.lecie pożycia małżeńskiego , byliśmy z zespołem na
na weselnej biesiadzie,
– cały zespól wraz z zaproszonymi gośćmi wziął udział w trzydniowej wycieczce na trasie:
Sandomierz, Stalowa Wola (tu odbyło się spotkanie z członkami miejscowego Teatru
Dramatycznego, z którymi poznaliśmy się w Rakszawie), Obsza, Tarnogród, Zamość,
Lublin, Nałęczów, Kazimierz Dolny.
16.06. 2017 r. zmarł członek założyciel naszego teatru, Stanisław Goliński, znakomity aktor i
pieśniarz, bardzo lubiany i szanowany przez cały zespół. Pożegnaliśmy go na pogrzebie w strojach
krakowskich, śpiewając w trakcie mszy św. i na cmentarzu w Okleśnej.

Rok 2019

To  rok jubileuszu 25.lecia naszego teatru. Od początku trwały intensywne próby przedstawienia „Historia żółtej ciżemki”, które rozpoczęły się 14 września poprzedniego roku. Scenariusz (adaptacje) na podstawie bardzo znanej powieści Antoniny Domańskiej pod tym samym tytułem, napisał Zbigniew Klatka przy współpracy z reżyserem Marcinem Kobierskim, który 'wprowadził” na scenę autorkę powieści. 

Premiera odbyła się 1 marca w siedzibie teatru, z nadkompletem publiczności (ponad 200 osób). Rozpoczął ją występ  Zespółu Tańca Historycznego Kontredans, wprowadzając w czasy średniowiecza. A następnie rozsunęła się kurtyna. Było wspaniale, szczególnie zachwycił i wzruszył widzów Adaś w tytułowej roli. Nie milknące brawa, ochy i achy. A na zakończenie niespodzianka, wszystkich premierowych gości poczęstowano zapomniana potrawą, czyli grochem z kaszą pęczak.

Na sukcesy nie trzeba było długo czekać, już 10 marca w Jabłonce, na Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie, przedstawienie otrzymało Grand Prix oraz nominację na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Tam kolejna nominacja na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Tam, w świątyni teatrów ludowych w Polsce, przedstawienie otrzymało Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za najlepszy spektakl i zaproszenie na występ w Teatrze Polskim w Warszawie. Spełniło się to 16 listopada. To nie koniec nagród, na III Letnich Spotkaniach Teatralnych „Kołowrotek” w Rakszawie, wyróżnienie aktorskie otrzymała K. Sadowska, a nagrodę specjalną Adaś Ciembronowicz; I miejsce na XIII Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej oraz zaproszenie na „Tygiel Teatralny” w Oświęcimiu. 

Przedstawienie było grane dla szkół podstawowych w gminach Alwernia i Babice oraz we wszystkich gminach powiatu chrzanowskiego, w ramach grantu otrzymanego przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej na pokrycie kosztów tych występów.

Łącznie spektakl zagraliśmy 28 razy.

Inne wydarzenia:

 • wspólne kolędowanie ze Stowarzyszeniem „Seniorzy Alwerni”,
 • „Folwark Zwierzęcy” w Tarnowskich Górach i na XI Zdarzeniach Teatralnych w Stalowej Woli,
 • udział w rekonstrukcji bitwy pod Ćwiękiem w 1863 roku (specjalne zadania aktorskie, m.in. przyjazd hr. Potockiego,
 • występ K. Sadowskiej na otwarcie Chrzanowskiej Wiosny UTW,
 • fragmenty programy kabaretowego „Kur zapiał, czyli z życia alwerniańskich strażaków” na Tarnogórskich Juwenaliach Seniorów w Tarnowskich Górach,
 • ten sam program został przedstawiony podczas spotkania osób dotkniętych chorobą Parkinsona w Skansenie w Wygiełzowie. Całość jak zawsze prowadził Z.Klatka,
 • liczna grupa z naszego teatru wzięła udział w scenach zbiorowych w filmie „Każdy ma swoje lato” w reż. Tomasza Jurkiewicza, które nagrywane były przez dwa dni w klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni,

 

 • grupa aktorów z teatru zorganizował haapening w Galerii „Drzewiej” Zofii i Edwarda Góreckich, przygotowując scenkę z fałszywymi więźniami przebywającymi w galerii na resocjalizacji. Była to „niespodzianka” dla wycieczki z Jaworzna,
 • tradycyjnie Z. Klatka i E. Górecki wzięli udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę w Chrzanowie,
 • grupa kabaretowa przedstawiła program „Kur zapiał, czyli z życia alwerniańskich strażaków” na VI Oświęcimskich Spotkaniach Artystycznych Seniorów,
 • wyróżnienie aktorskie na tych spotkaniach dla J. Kędzierskiej za gościnny występ w spektaklu „Moje życie z Mozartem”, w reż. Z. Klatki, z jego udziałem oraz E. Góreckiego; światła i dźwięk J. Szymocha, a spektakl wystawiała Grupa Teatralna z UTW z Chrzanowa,
 • Z. Klatka został umieszczony w „Przełomie” na liście 100 osób mających największy wpływ na różne dziedziny życia na ziemi chrzanowskiej w 2019 roku.  W kategorii działalność społeczna znalazł się na 3 pozycji.

 

Rok obfitował też w wydarzenia związane z jubileuszami i honorami dla osób związanych z Tradycją. 40.lecie małżeństwa obchodzili Gienia i Jasiek Gałowie, Grupa naszych aktorek i aktorów przygotowała haapening na spotkaniu pożegnalnym Józefa Szymochy, który przeszedł na emeryturę po długoletniej pracy w górnictwie, Z. Klatka został wpisany do Złotej Księgi  Miasta i Gminy Alwernia, a w uroczystości uczestniczyła delegacja Tradycji.

Największym wydarzeniem był jednak jubileusz 25.lecia Tradycji. 7 grudnia w Okleśnej pojawiło się oprócz członków teatru mnóstwo gości reprezentujących władze powiatowe, gminne, dyrektorzy szkół i przedszkoli, kierownictwo I LO i UTW w Chrzanowie, reprezentacja Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, LGT „Partnerstwo na Jurze”, nasi Sponsorzy, zaprzyjaźnieni muzycy i wokaliści oraz przyjaciele teatru. Była projekcja historii i zdjęć, życzenia mówione, śpiewane i wierszowane, krótkie występy i poczęstunek. A wszystko w sali udekorowanej elementami scenografii i rekwizytami z wcześniejszych spektakli. 

2020

Tuż po Nowym Roku otrzymaliśmy najnowszy numer kwartalnika „Scena”, wydawanego przez
Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie, a w nim obszerny tekst o naszym przedstawieniu
„Historia żółtej ciżemki”, z pięknym zdjęciem na okładce. To był dla nas wielki zaszczyt.
Cieszyliśmy się sukcesami spektaklu o Wawrzusiu, a od 11 grudnia poprzedniego roku trwały próby
nowego przedstawienia, czyli „Igraszek z diabłem” w reżyserii Michała Hachlowskiego, wg
komedii Jana Drdy. Próby przeciągały się, głównie z powodu epidemii koronawirusa, był nawet
czas, że na trzy miesiące trzeba było zamknąć Dom Ludowy w Okleśnej, Ostatecznie premiera
odbyła się 26 lipca, z zachowaniem rygorów sanitarnych, m.in. zmniejszeniem miejsc na widowni.
Po raz pierwszy wystąpił z nami reżyser M. Hachlowski, znakomicie grając główną rolę, czyli
Marcina Kabata. Popisowo zagrali też Tomasz Siemek, Joanna Kędzierska, Marta Ciembronowicz,
Bogdan Maślanka, Mirosław Poręba, Andrzej Romański, Wacław Płonka i inni. Nieco później do
zespołu dołączył Rafał Sadowski, aktor profesjonalny, grając na zmianę z M. Hachlowskim rolę
Marcina Kabata. Dodajmy, że scenografię opracował Ryszard Baka, światła i dźwięk Józef i
Krzysztof Szymochowie, opracowanie muzyczne Zbigniew Burzyński i zespół teatru.
Wkrótce po premierze spektakl został zgłoszony na Międzywojewódzkim Sejmik Wiejskich
Zespołów Teatralnych w Ożarowie k. Wielunia. Niestety Sejmik z powodu pandemii został
odwołany, a nasz spektakl, dopiero 11 października ocenił przedstawiciel TKT, Andrzej Róg,
podczas specjalnego występu z udziałem niewielkiej publiczności w Okleśnej. Ocena była
pozytywna i spektakl otrzymał nominacje do Tarnogrodu, ale nasza radość trwała krótko, ogłoszono
bowiem, że Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej nie odbędzie się z powodu pandemii.
Komisja konkursowa dokonała oceny na podstawie nadesłanych nagrań video. Przyznano nam
Nagrodę Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie, za „odważne, połączone z cnotą
umiaru i uwieńczone sukcesem zmierzenie się ze stanowiącą wysokie wymagania wykonawcze
komedii Jana Drdy „Igraszki z diabłem”.
W 2020 roku spektakl udało się jedynie zagrać cztery raz, w tym 3. razy w Okleśnej, a jeden występ
odbył się w Krzeszowicach na zamkniętym pokazie.
To był trudny rok dla jakiejkolwiek działalności. Udało się jedynie wspólne kolędowanie ze
Stowarzyszeniem „Seniorzy Alwerni” i na początku roku spektakl „Folwark Zwierzęcy” w
Czatkowicach na zaproszenie Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach.
Podczas premiery A. Romański został uhonorowany przez cały zespół z okazji 75. lat życia. Moc
najlepszych życzeń!

2021

To był kolejny rok pandemii i związane z tym różne ograniczenia w działalności teatru. W marcu
uczestniczyliśmy w Trzebini w premierze filmu „Każdy ma swoje lato”, w reżyserii Tomasza
Jurkiewicza, w którym zespół teatru grał w scenach zbiorowych, nagrywanych w klasztorze oo.
Bernardynów w Alwerni. Film się podobał, ale został lekki niedosyt, bo z dwudniowych nagrań w
filmie znalazło się jedynie kilka ujęć.
Na 12 czerwca przygotowaliśmy wspólnie z SOK plenerowe przedstawienie „Igraszek z diabłem”
na Rynku w Alwerni. Zostały ustawione trzy sceny, pierwsza pod dachem studni, obok scena
główna z kulisami, a trzecia na płycie rynku z dekoracją lasu. Profesjonalne nagłośnienie i
oświetlenie zapewniła ekipa SOK. Wszystko zostało poprzedzone próbami, więc premiera wypadła
znakomicie, a największe wrażenie zrobiła scena z pojawiającym się Aniołem nad koroną drzew,
wyniesionym tam specjalnym podnośnikiem. Szkoda, że w tym dniu było bardzo zimno i wietrznie,
co sprawiło, że przedstawienie oglądało zaledwie około sto osób. Kolejny spektakl, zapowiadany
na następny dzień, z powodu deszczowej pogody został przeniesiony na następny, w którym mimo
przenikliwego zimna aktorzy zdecydowali się grać, a publiczność nagrodziła ich brawami. Jesienią
ruszyliśmy z tym przedstawieniem w trasę po powiecie chrzanowskim,a koszty występów pokryło
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej, które otrzymało na ten cel dofinansowanie ze
Starostwa Powiatowego w Chrzanowie. Występy odbyły się w: Libiążu, Trzebini, Babicach,
Alwerni i Chrzanowie.
Z innych wydarzeń w tym trudnym roku odnotujmy:
– liczna grupa z teatru uczestniczyła 13 sierpnia w mszy św. w trakcie pogrzebu zmarłego
proboszcza Okleśnej, ks. Mariusza Flanka (zaśpiewano Ave Maria i Barkę),
– na początku września członkowie teatru uczestniczyli w jubileuszach Zosi i Edka Góreckich,
którzy obchodzili 25.lecie pracy rzeźbiarskiej, 15.lecie galerii Drzewiej i 40.lecie ślubu,
– w październiku Zbyszek Klatka otrzymał tytuł „Zasłużony dla Powiatu Chrzanowskiego”, a w
listopadzie obchodził z członkami teatru swoje 75. urodziny,
– w drugiej połowie października członkowie teatru oraz zaproszeni goście uczestniczyli w
trzydniowej wycieczce do Wisły i okolic (po drodze zagraliśmy „Igraszki z diabłem” w Szczyrku).

2022

Najważniejszym wydarzeniem w tym roku była premiera, 5 marca, przedstawienia „Szablą i
sercem” na podstawie pamiętników kpt. Józefa Patelskiego, dziedzica Kwaczały (1805 – 1887).
Scenariusz Zbigniew Klatka, adaptacja scenariusza i dobór muzyki Marcin Kobierski, który razem z
Rafałem Sadowskim wyreżyserował przedstawienie, światła i dźwięk Józef i Krzysztof
Szymochowie. Na przygotowanie przedstawienia otrzymaliśmy dotacje ze Starostwa Powiatowego
w Chrzanowie, a na wystawianie dla młodzieży i dorosłych w gminach Powiatu Chrzanowskiego z
Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Premiera wypadła znakomicie, ale oglądało ją z powodu ograniczeń związanych z pandemią, tylko
115 osób. Spektakl był prezentowany uczniom starszych klas szkół podstawowych z gmin Alwernia
i Babice oraz dorosłym w okolicznych miejscowościach, ale nie tylko. Oglądali go słuchacze
Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu i UTW w Tarnowskich Górach, był pokazany na 9.
Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie, gdzie otrzymał II
nagrodę (pierwszej nie przyznano) i nominacje na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów
Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, na przeglądzie „Tygiel Teatralny” w Oświęcimiu i podczas
obchodów Święta Niepodległości w Skawinie. Ponadto był prezentowany w Kwaczale, rodzinnej
wsi Patelskiego (premiera środowiskowa) i we Włosiennicy (gmina Oświęcim), w której urodził się przyszły Kapitan. Łącznie graliśmy to    przedstawienie 21 razy.
Z innych wydarzeń odnotujmy:
– wspólne śpiewanie kolęd („Podzielmy się kolędą”) ze Stowarzyszeniem „Seniorzy Alwerni”,
– na 15.leciu UTW w Tarnowskich Górach daliśmy występ z piosenkami ludowymi i specjalnie na te uroczystość napisanymi przyśpiewkami,
– na Pikniku Organizacji Pozarządowych w Szyjkach k. Libiąża pokazaliśmy fragmenty programu „Z folklorem, z humorem”,
– powyższy program przedstawiliśmy też na Pikniku na rzecz Szkoły w Rybnej,
– w Skawinie pokazaliśmy spektakl „Igraszki Z diabłem” (był to ostatnie przedstawienie tej sztuki).

2023

Najważniejszym, a nawet jedynym wydarzeniem tego roku było przygotowanie nowego spektaklu i
jego premiera, czyli sztuki „Gwałtu, co się dzieje” Aleksandra Fredry, w reżyserii Michała
Hachlowskiego. Próby zaczęły się 8 listopada poprzedniego roku, ale z różnych powodów trwały
bardzo długo, aż do 10 czerwca, kiedy to odbyła się premiera. Bardzo dobrze się złożyło, bowiem
rok 2023 został ogłoszony przez Sejm RP, Rokiem A. Fredry. Premiera wypadła znakomicie, pełna
sala, salwy śmiechu i burza oklasków. Brawurowo zagrały panie: Joasia Kędzierska, Marta
Ciembronowicz, Zosia Sądecka oraz ich partnerzy: Tomasz Siemek, Mirek Poręba, Edek Górecki.
Po raz pierwszy na naszej scenie pojawiła się Renia Wojcieszek (wypadła bardo dobrze),
dyrektorka Szkoły Podstawowej w Porębie Żegoty i świetna plastyczka, a partnerował jej grający u
nas drugi sezon, Michał Duszyk, który czarował panie na scenie i na widowni. Później Renie z
powodów zdrowotnych zastąpiła jej córka Bożena (dla niej to także był debiut, zresztą bardzo
udany). Także po raz pierwszy wystąpił u nas Piotr Szwed. Znakomicie „wszedł” w rolę Kuba
Żurawek (trzeci sezon w naszym teatrze), a furorę zrobili starsi panowie: Ryszard Baka, Zbyszek
Burzyński, Bogdan Maślanka, Kazimierz Mazgaj i Zbyszek Klatka, którzy pojawili się
epizodycznie, ale za to – jak każe Fredro – w spódnicach, damskich bluzkach, z koralami i
czepkami na głowach, oraz każdy z potężnymi wąsami. To był schow. Widzowie otrzymali
pamiątkowe piernikowe serca z napisem: Teatr Ludowy Tradycja i naszym logo. Wykonała je znana
firma cukiernicza z Jarosławia, a to dlatego, że akcja sztuki dzieje się w miasteczku Osiek koło
Jarosławia. To wszystko przyczyniło się do wspaniałej atmosfery, która towarzyszyła premierze.
Takie wydarzenia pamięta się długo. Dodajmy jeszcze, że asystentką reżysera była Marta
Ciembronowicz, scenografie wykonał Ryszard Baka, a światło i dźwięk ogarnął Józek Szymocha.
Spektakl otrzymał na sejmiku międzywojewódzkim w Ożarowie (woj. łódzkie) nominacje na 40.
Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie, gdzie zdobył Nagrodę Marszałka
Województwa Lubelskiego, na VIII Ogólnopolskim Festiwalu OTE – Senior, Joanna Kędzierska i
Tomasz Siemek otrzymali Nagrody Aktorskie (tam nie przyznaje się nagród dla zespołów
teatralnych), a na XV Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej I miejsce. Był też
pokazany na IX Tyglu Teatralnym w Oświęcimiu i w innych miejscowościach, nawet w
Tarnowskich Górach.