Teatr Tradycja w Alwerni

SPEKTAKLE

„Jasełka Polskie” w reżyserii Danuty Rzeszótko. Premiera 9.01.1994 r. w Okleśnej.

Spektakl w dużej mierze oparty na ”Betlejem Polskim” Lucjana Rydla, grany w latach 1994 i 1995, łacznie 7 razy. Występowało w nim ok. 40 osób, pochodzących z kilku miejscowości – Mirowa, Okleśnej, Grojca, Podłęża, Alwerni.

„Na paświsku”, scenariusz opracowany przez starszych członków teatru (wykorzystano w nim też fragmenty przedstawienia zrealizowanego przez Danutę Rzeszótko, na początku lat dziewięćdziesiątych). Reżyser Zbigniew Klatka, przy pomocy starszych członków teatru. Premiera 8 listopada 1998 roku w Baranowie Sandomierskim, podczas Festiwalu „Dziecko w Folklorze”. Spektakl otrzymał II miejsce w kat. „Gry i zabawy”.

W 1999 roku przedstawienie otrzymało też III nagrodę, w kategorii dziecięcych zespołów obrzędowych, na XXIV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu.

W przedstawieniu występowała grupa dzieci (Anna Skwarczyńska, Marzena Fabin, Małgorzata Skowronek, Katarzyna Janik, Ewa Dorynek, Wioletta Świder, Marlena Mastalska, Tomasz Jochymek, Michał Duszyk, Piotr Noworyta, Przemysław Świder, Wojciech Guguła) oraz dorośli (Janina Korpała, Janina Orzeł, Stanisława Przejczowska, Genowefa Pająk, Leopold Wolarek, Józef Jochymek, Sebastian Matysik).

Spektakl był grany 12 razy, od listopada 1998 r. do listopada 1999 r.

„Raj”, zwany też „Chodzenie z rajem”

W 1997 r. odtworzyliśmy ten obrzęd kolędniczy i pierwszy raz pokazaliśmy go na Przeglądzie Teatrów Wsi Krakowskiej w Wiśniowej, w przedstawieniu pt. „Zimowy wieczór w wiejskiej chacie” (III miejsce). Później przez trzy lata nasza grupa występowała z nim w okresie bożonarodzeniowym i zdobyła m.in. III nagrodę na Przeglądzie Grup Kolędniczych Województwa Krakowskiego (1998) i wyróżnienie na II Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych (2000).

Grupa w ciągu trzech lat zmieniała skład, ale najczęściej pojawiali się: Stanisław Goliński, Józef Jochymek, Sebastian Matysik, Sebastian Kiędracha, Zbigniew Klatka, Franciszek Ściebur, Adam Kowalik, Wojciech Gugała, Arkadiusz Morawski, Tomasz Jochymek, Przemysław Świder, Tomasz Kiędracha.

„Z Herodem”

Pod koniec roku 2002 odtworzyliśmy obrzęd kolędniczy „ Z Herodem”, pod kierownictwem Stanisława Golińskiego i przy pomocy Stanisławy Przejczowskiej, jej ojca Jana Kozioła, Józefa Jochymka, Bronisława Przejczowskiego. Brało w nim udział 11 osób, czasem 13. Większość występów (łącznie dziewięć) miało miejsce w styczniu 2003 r., w tym na Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych „Herody 2003” w Chrzanowie (III miejsce). Odwiedziliśmy też z tą kolędą – jak dawniej bywało – kilka zaprzyjaźnionych domów.

„Podzielmy się kolędą” (kolędy, pastorałki, czasem scenki z obrzędów kolędniczych). Ten program pierwszy raz pokazaliśmy 12 grudnia 1997 r., niejako przedpremierowo, w Zakładzie Leczniczo – Opiekuńczym prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek NMP w Chrzanowie, przy ul. Śląskiej. Oficjalna premiera miała miejsce na Sesji Rady Miejskiej w Alwerni, 28 grudnia tego samego roku. Z tym programem występujemy prawie każdego roku, w okresie bożonarodzeniowym.

„Zimowy wieczór w wiejskiej chacie”.

Przedstawienie było zagrane tylko raz, w 1997 roku, na Przeglądzie Teatrów Wsi Krakowskiej (III miejsce). Wystąpiły w nim: Agatka Węgrzyn, Justynka i Wiolka Świder, Joasia Gał, Józefa Koczwara, Zuzanna Świder, Stanisława Przejczowska, Genowefa Gał, Zofia Kiędracha, Zofia Jochymek. W tym spektaklu zaprezentowała się też grupa kolędnicza „Raj” , zwana również „Chodzenie z rajem”, która później występowała przez trzy lata w okresach bożonarodzeniowych i zdobywała nagrody.

 
 
 

„Z folklorem, z humorem” (scenariusz i reżyseria Z. Klatka). Premiera tego spektaklu kabaretowego odbyła się w marcu 1997 r. w Okleśnej. Spektakl przyniósł teatrowi wiele znaczących nagród, m.in. Nagroda Główna na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej (1999 r.), Specjalne Wyróżnienie na XXV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu (2000 r.), Złotą Maskę na XXX Przepatrzowinach…(2005 r.) i ponownie I miejsce na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej (2007 r.).

W pierwszych latach w spektaklu najczęściej występowali: Zofia Kiędracha, Kazimiera Sadowska, Genowefa Gał, Janina Orzeł, Zofia Jochymek, Stanisława Przejczowska, Janina Korpała, Genowefa Pająk, Zuzanna Świder, Zofia Węgrzyn, Stanisława Wajda, Stanisław Goliński, Józef Jochymek, Leopold Wolarek, Jan Gał, Zbigniew Klatka, Franciszek Ściebur, Tomasz Kiędracha. W pierwszych spektaklach wystąpili też Józefa Koczwara, Kazimiera Berny, Jan Fabin, Sebastian Matysik, Sebastian Kiędracha, Józef Kurzański; czasem pojawiały się Joasia Gał i Ania Piszczek. Nieco później dołączyli: Józefa Tomasiczek, Roman Woźniak, Wacław Płonka.

W ostatnich latach najczęściej występują: Kazimiera Sadowska, Zofia Sądecka, Irena Przejczowska, Stanisława Przejczowska, Maria Ciupek, Zuzanna Świder, Janina Orzeł, Zofia Węgrzyn, Zofia Górecka, Genowefa Gał, Danuta Macuda, Zbigniew Klatka, Bogdan Maślanka, Wacław Płonka, Edward Górecki, Jan Gał, Andrzej Romański, Bronisław Przejczowski, Józef Szymocha, Roman Woźniak (akompaniament), Kazimierz Mazgaj, Krzysztof Jochymek.

Program cieszył się zawsze wielką popularnością, od premiery zagraliśmy go ok. 60 razy, prawie w całej Polsce. Z biegiem czasu zmieniło się sporo wykonawców i zmienił się nieco scenariusz , niektóre scenki i piosenki wypadły, w ich miejsce pojawiły się nowe, ale to co się najbardziej podoba pozostało. Program jest nadal grany.

„Kręć się kręć wrzeciono, prządź wyborczą nić” (scenariusz i reżyseria Z. Klatka, opracowanie muzyczne F. Ściebur). To był najpierw program kabaretowy, którego premiera miała miejsce na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej, w 2001 r. Po dziewięciu przedstawieniach, za namową Henryka Cyganika program został zaadaptowany na scenę. To był świetny program kabaretowy, ale okazało się, że jako spektakl teatralny jest jeszcze lepszy. Świadczą o tym nagrody zdobyte w 2002 roku: Złota Maska na XXVII Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu oraz Pierwsza Nagroda w III Małopolskim Przeglądzie Teatrów Wiejskich w Wiśniowej.

„Moje rzeźby ożyły”. Scenariusz Zbigniew Klatka i Stanisław Michno, reżyseria Z. Klatka, scenografia Witold Krawczyk i Franciszek Ściebur, opracowanie muzyczne Jerzy Chłopek, kostiumy Zofia Węgrzyn, dźwięk Jakub Chomik, światło Roman Woźniak. Premiera 16.05. 2003 r. w Okleśnej. W premierowym przedstawieniu wzięli udział: Edward Górecki, Stanisław Goliński, Kazimiera Sadowska, Zbigniew Klatka, Zofia Sądecka, Damian Graboś (lat 12.), Józef Jochumek, Bogdan Maślanka, Wacław Płonka, Zofia Kiędracha, Genowefa Gał, Stanisława Wajda, Janina Korpała, Janina Orzeł, Józefa Tomasiczek, Zofia Jochymek, Zofia Górecka, Zofia Węgrzyn, Bronisław Przejczowski, Irena Praejczowska, Franciszek Ściebur, Paulina Kosowska (lat 13.), Ola Gugała (lat 8.), Tomasz Jochymek (lat 14.), Aurelia Macuda (lat 13.), Zbigniew Burzyński, Jarosław Fiba, Stanisława Przejczowska, Stanisław Michno oraz grupa dzieci (Marlena Mastalska, Edyta Graboś, Łukasz Mastalski, Adrian Macuda, Robert Mastalski).

„Ballada o Alwerni”. Widowisko plenerowe, zagrane pierwszy raz 21.09. 2003 r. Scenariusz i reżyseria Henryk Cyganik. Asystent reżysera Zbigniew Klatka, dekoracja Iwona Kuglin, inscenizacja całości Władysław Tomczyk. Hymn Alwerni: tekst Henryk Cyganik, muzyka Jerzy Chłopek. Widowisko odbyło się na alwerniańskim Rynku z okazji 10-lecia uzyskania przez Alwernię praw miejskich. Uczestniczyło w nim około stu osób. W roli narratorów wystąpili: Andrzej Grabowski i Iwona Bielska, popularni aktorzy, związani z Alwernią. W dwóch pierwszych aktach występowali aktorzy związani z grupą misteryjną przy klasztorze oo. Bernardynów w Alwerni: Janusz Lenar, Sławomir Stańko, Marek Różycki, Tomasz Siemek, Adam Knapik, Franciszek Jarczyk, Andrzej Augustynek. Wystąpili z nimi członkowie Tradycji: Zdzisław Kowalik i Tomasz Jochymek. Dwa następne akty grała Tradycja: Zbigniew Klatka, Zbigniew Burzyński, Edward Górecki, Bogdan Maślanka, Stanisław Goliński, Bronisław Przejczowski, Wacław Płonka. W scenach zbiorowych wystąpili: wszyscy członkowie Tradycji, „Grojcanie” z Grojca, KGW z Kwaczały i Nieporazu, młodzież z Gimnazjów w Alwerni, Brodłach i Kwaczale; dzieci ze Szkół Podstawowych z Alwerni, Grojca, Okleśnej, Regulic. Wystąpiła też gościnnie Kapela Góralska Murzasichle. Zaprzęgi konne przygotowali: Daniel Jura, Marcin i Andrzej Budzyńscy, Franciszek Poręba. Młodzież i dzieci przygotowały do występu: Halina Socha, Krystyna Ryba, Jolanta Kuciel, Renata Nowak, Monika Krzysztoforska, Emilia Włodarska, Iwona Kapcia, Janina Skowronek, Katarzyna Jonkisz, Ewelina Likus. „Ballada o Alwerni” została powtórzona na 15-lecie uzyskania przez Alwernię praw miejskich, w 2008 r. Po śmierci Henryka Cyganika reżyserią zajął się Zbigniew Klatka, a efekty muzyczne i dźwiękowe przygotował Adam Trzcionkowski. Słowo wstępne wg Henryka Cyganika wygłosił Stanisław Michno. Narratorami byli: Mikołaj Grabowski i Iwona Bielska. W obsadzie nastąpiły niewielkie zmiany, ubyli S. Stańko, A. Augustynek, T. Jochymek; przybyli: Łukasz Kosowski, Stanisław Stańczyk, Andrzej Romański, Krzysztof Jochymek. Grupa młodzieży i dzieci: absolwentki i uczennice klasy III B Gimnazjum w Alwerni, przygotowane przez Bronisławę Wójcik i Adrianę Ciupek; uczniowie z klas V i VI Szkoły Podstawowej w Alwerni, przygotowane przez Barbarę Filipek. W scenach zbiorowych: członkowie Tradycji, członkinie KGW z Grojca, Kwaczały, Regulic i Nieporazu, młodzież ze SP w Alwerni, Kapela Góralska Stanisława Bukowskiego z Czarnego Dunajca, zaprzęgi konne przygotowane przez Andrzeja Glistaka z Kwaczały i Andrzeja Budzyńskiego z Alwerni.

W roku 2010, 13 lutego, w 5. rocznicę śmierci Henryka Cyganika, odbyły się w Alwerni uroczystości wpisania Go do Złotej Księgi Zasłużonych dla Miasta i Gminy Alwernia. Na ich zakończenie przedstawiliśmy sceniczną wersję „Ballady o Alwerni”. Reżyseria Zbigniew Klatka, dekoracja Witold Krawczyk i Zbigniew Klatka, efekty muzyczne i dźwiękowe Adam Trzcionkowski i Tomasz Wójcik, światło Roman Woźniak. Narratorzy: Aleksandra Nowak / Irena Przejczowska, Jakub Biel / Wojciech Nowak. Obsada: Janusz Lenar / Andrzej Romański, Marek Skowronek / Bogdan Maślanka, Marek Różycki / Zbigniew Burzyński, Tomasz Siemek / Adam Knapik, Stanisław Goliński, Kazimierz Mazgaj, Bartosz Szarek, Wacław Płonka, Edward Górecki, Marek Klatka, Krzysztof Jochymek, Zbigniew Klatka, Bronisław Przejczowski. Po premierze, w następnych przedstawieniach graliśmy głównie obsadą z Tradycji. W spektaklu występowała Grupa Artystyczna G.A.M.A. ze Stowarzyszenia Młoda Alwernia. W scenach zbiorowych: Olga Bialik, Maria Ciupek, Ewelina Dziedzic, Genowefa Gał, Jan Gał, Zofia Górecka, Józef Jochymek, Izabela Kurnik, Emilia Mżyk, Wojciech Nowak, Janina Orzeł, Irena Przejczowska, Stanisława Przejczowska, Kazimiera Sadowska, Zofia Sądecka, Jan Szarek, Zuzanna Świder, Józefa Tomasiczek, Stanisława Wajda, Gabrysia Woźniak. Zagraliśmy jeszcze sześć spektakli dla dzieci i młodzieży z całej gm. Alwernia, oddzielne występy dla mieszkańców Alwerni i Okleśnej. Przedstawienie zostało pokazane także na XXXV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu, ale bez większego sukcesu. Tylko wyróżnienie.

„Obudzeni w Europie”. To nasz drugi program kabaretowy. Scenariusz Henryk Cyganik, muzyka Henryk Mosna, reżyseria Zbigniew Klatka. Premiera odbyła się w Alwerni, w przeddzień wejścia Polski do Unii Europejskie, tj. 30.04. 2004 r. To był świetny program. Graliśmy go 19. razy, w różnych miejscach południowej Polski i nie tylko, m.in. w Krakowie (w Klubie Dziennikarza, Klubie Arka Akademii Rolniczej i na „Cepeliadzie”), Kozienicach, Sokołowie Podlaskim, na Wojewódzkich Dożynkach w Trzebini – Młoszowej, w Stróżach k. Gorlic, Stopnicy k. Buska, Bukownie, Skansenie w Wygiełzowie… Na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej otrzymaliśmy za ten program I miejsce!

Występowali w nim: Zofia Kiędracha, Kazimiera Sadowska, Zofia Sądecka, Irena Przejczowska, Zofia Węgrzyn, Stanisław Goliński, Bogdan Maślanka, Zbigniew Klatka. Akompaniament Franciszek Ściebur.

„Zemsta” A. Fredry, w reżyserii Zbigniewa Klatki. Premiera 20 maja 2006 r. Po bardzo udanej premierze zagraliśmy to przedstawienie 12 razy w 2006 r. i 10 razy w następnym roku. I właśnie w 2007 roku spektakl otrzymał prestiżowe nagrody.
Na XXXII Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski otrzymaliśmy I miejsce ( Złotą Maskę) i nominację na XXIII Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Wielka radość. Tam zagraliśmy znakomicie i tym razem nie było niespodzianki. Dostaliśmy nominację do Tarnogrodu (12 – 14 listopada). Byliśmy szczęśliwi, a jeszcze bardziej kiedy ogłoszono werdykt Komisji Konkursowej. Tradycja otrzymała jedną z głównych nagród, czyli Nagrodę Marszałka Województwa Lubelskiego. To było największe wyróżnienie w dotychczasowej działalności naszego teatru. Odnotujmy, że przed wyjazdem do Tarnogrodu, pokazaliśmy sztukę na 6. Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej, zdobywając II miejsce.

To przedstawienie zagraliśmy łącznie z występami konkursowymi 22 razy.

W przedstawieniu grali: Zbigniew Klatka, Aurelia Macuda / Paulina Kosowska, Andrzej Romański / Adam Knapik, Tomasz Jochymek, Irena Przejczowska / Kazimiera Sadowska, Bogdan Maślanka, Wacław Płonka, Józef Jochymek, Zbigniew Burzyński, Stanisław Goliński, Bronisław Przejczowski, Edward Górecki, Krzysztof Górecki, Zdzisław Kowalik, Janina Orzeł, Stanisława Przejczowska, Zuzanna Świder, Józefa Tomasiczek.

„T.K.M.” , co się tłumaczy: Teraz k… my. Scenariusz Andrzej Górszczyk, reżyseria Zbigniew Klatka, opracowanie muzyczne Franciszek Ściebur. Premiera tego programu kabaretowego odbyła się 25 maja 2005 r. w Sierszy (w siedzibie trzebińskiego MOKSiR, w willi NOT). Trzy dni później T.K.M. pokazaliśmy na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej. Podobało się bardzo. Dostaliśmy Grand Prix. Program graliśmy przez dwa lata, łacznie 16 występów, m.in. w Jednostce Wojskowej w Rząsce k. Krakowa, Klubie Arka Akademii Rolniczej w Krakowie, w Wieliczce (dla dziennikarzy z PSPL, w Kopalni Soli, w komorze Haluszki, 135 m. pod ziemią) i na XXXI Przepatrzowinach Teatrów Regiona lnych Małopolski w Czarnym Dunajcu, gdzie zdobyliśmy Brązową Maskę.

W programie występowali: Zofia Kiędracha, Irena Przejczowska, Kazimiera Sadowska, Zofia Węgrzyn, Bogdan Maślanka, Stanisław Goliński, Wacław Płonka, Zbigniew Klatka, Andrzej Romański. Akompaniament Franciszek Ściebur.

„Uchwalić uchwałę”. Premiera 30 kwietnia 2008 r. Scenariusz Witold Ślusarski, reżyseria Zbigniew Klatka, muzyka Antoni Mleczko, akompaniament Piotr Malczyk, nagrania muzyczne, akustyka Kazimierz Krański. Obsada: Wacław Płonka, Bogdan Maślanka, Andrzej Romański, Zofia Sądecka, Kazimiera Sadowska, Irena Przejczowska, Edward Górecki, Bronisław Przejczowski, Zbigniew Burzyński, Zbigniew Klatka, Stanisława Przejczowska, Paulina Kosowska, Genowefa Gał, Stanisław Goliński, Zofia Górecka, Józef Jochymek, Zofia Jochymek, Krzysztof Jochymek, Danuta Macuda, Emilia Mżyk, Janina Orzeł, Zuzanna Świder, Józefa Tomasiczek, Stanisława Wajda, Zofia Węgrzyn. Kilka dni później, 3 maja, prezentowaliśmy spektakl na XXXIII Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu, otrzymując Brązową Maskę. To przedstawienie zagraliśmy jeszcze tylko dwa razy.

„Chłopcy” Stanisława Grochowiaka. Premiera 30 kwietnia 2009 r. Reżyseria Zbigniew Klatka. Tuż po udanej premierze, 2 maja, sztukę przedstawiliśmy w Czarnym Dunajcu, na XXXIV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski. Spektakl nie spodobał się Komisji Artystycznej , otrzymaliśmy jedynie wyróżnienie. Ale za to na 7. Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej dostaliśmy drugie miejsce. Przedstawienie zagraliśmy sześć razy.

Występowali w nim: Wacław Płonka, Andrzej Romański, Bogdan Maślanka, Edward Górecki, Zbigniew Burzyński, Kazimiera Sadowska, Maria Ciupek, Zofia Sądecka, Irena Przejczowska, Izabela Kurnik, Ewelina Dziedzic, Stanisław Goliński, Józef Jochymek, Janina Orzeł, Józefa Tomasiczek.

„Kręć się kręć wrzeciono” (wersja druga). Premiera 15 marca 2011 r. Po dziewięciu latach wróciliśmy do tego przedstawienia. Tym razem jednak spektakl wyreżyserował Marcin Kobierski, aktor i scenarzysta z Teatru Bagatela w Krakowie. On też dobrał muzykę (Roman Woźniak opracował natomiast muzykę graną na żywo), dźwięk i światło Marek Zieliński. Dzięki M. Kobierskiemu przedstawienie uzyskało nową jakość i odniosło największe sukcesy. 20 marca 2011 r. spektakl przedstawiliśmy na XXXVI Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych Małopolski w Czarnym Dunajcu, zdobywając Złotą Maskę i nominację do udziału w XXVII Międzywojewódzkim Semiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Festiwalu TALIA-KORZENIE w Nowym Sączu. W Bukowinie Tatrzańskiej Komisja Artystyczna rekomendowała nas do udziału w Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Tam, w październiku 2011 r., osiągnęliśmy największy sukces: Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za – jak napisano w uzasadnieniu – znakomite wpisanie się w najwyższy poziom polskiego kabaretu. Dzień później spektakl był prezentowany na 8. Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej, gdzie otrzymał drugie miejsce. 1 grudnia tego roku pokazaliśmy go w Nowym Sączu na Festiwalu TALIA – KORZENIE.

Łącznie spektakl był grany 21 razy.

Brali w nim udział: Maria Ciupek, Genowefa Gał, Edward Górecki, Zofia Górecka, Krzysztof Jochymek, Zbigniew Klatka, Katarzyna Petka / Danuta Macuda, Bogdan Maślanka, Kazimierz Mazgaj, Emilia Mżyk, Janina Orzeł, Wacław Płonka, Bronisław Przejczowski, Irena Przejczowska, Stanisława Przejczowska, Andrzej Romański, Kazimiera Sadowska, Zofia Sądecka, Józef Szymocha, Zuzanna Świder, Józefa Tomasiczek.

„Ożenek” wg N. Gogola. Premiera 30 listopada 2012 roku. Scenariusz i reżyseria Marcin Kobierski, asystent reżysera Zbigniew Klatka, dobór muzyki Marcin Kobierski, scenografia Zbigniew Klatka, dźwięk i oświetlenie Marek Zieliński i Roman Woźniak.

Obsada: Krystyna Mazgaj, Kazimiera Sadowska, Zofia Sądecka, Irena Przejczowska, Maria Ciupek, Bogdan Maślanka, Rafał Cholewa, Wacław Płonka, Andrzej Romański, Bronisław Przejczowski, Kazimierz Mazgaj, Józef Szymocha, Krzysztof Jochymek, Genowefa Gał, Janina Orzeł, Stanisława Przejczowska, Zuzanna Świder, Zofia Węgrzyn. Premiera wypadła wspaniale, było wiele gratulacji i życzeń, także z okazji jubileuszu 18-lecia działalności teatru. Wkrótce po premierze zagraliśmy „Ożenek” trzy razy. W 2013 roku pięć razy, w tym na dwóch konkursach. Na I Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie w Jabłonce miejsce III, a na Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej miejsce II.

„Spowiedź w drewnie” Jana Wilkowskiego, wykorzystano fragmenty „Ballady o Powsinodze…” Emila Zegadłowicza. Premiera 1 marca 2014 r. Reżyseria Michał Hachlowski, scenografia Edward Górecki i Barbara Kramarz, muzyka Michał Kuglin, dźwięk i światła Roman Woźniak i Bartek Kula.

Obsada: Edward Górecki, Zbigniew Klatka, Krzysztof Jochymek, Bogdan Maślanka, Kazimierz Mazgaj, Krystyna Mazgaj, Andrzej Romański, Kazimiera Sadowska, Zofia Sądecka, Józef Szymocha.

Wkrótce po premierze, 10 marca, w Jabłonce, na 2. Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie, spektakl otrzymał GRAND PRIX i nominację na XXX Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej (28 – 29 czerwca 2014 r.). Tam przedstawienie zostało wysoko ocenione przez jury i otrzymało nominacje na XXXI Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (10 – 12 października 2014 r.)., gdzie zdobyło Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fragment opinii jury z Jabłonki: „… wyjątkowo urokliwa, niezwykle poetycka opowieść o rzeźbiarzu ludowym (Jędrzej Wowro). Piękny scenariusz, niezwykle sugestywne i przekonująco zagrane role. Bardzo zdyscyplinowane aktorstwo, piękna scenografia i czysta , świadoma inscenizacja dopełniają tego wyjątkowej urody widowiska.Fragment opinii jury z Tarnogrodu: „Aktorzy grający owe świątki wypełnili swoje zadanie brawurowo, w czym pomogły im bez wątpienia świetnie pomyślane kostiumy i scenografia (np. urocza kapliczka św. Genowefy). Wszystkie elementy przedstawienia – znakomita, równa, zdyscyplinowana gra aktorów, oszczędna lecz precyzyjna w szczegółach scenografia, kostiumy proste i jednolite w stylistyce, dyskretna muzyka, przemyślane światła, oraz konsekwentnie prowadzona praca reżysera przykładającego do wszystkich tych elementów równą wagę – dały piękny, wzruszający efekt. Efekt skłaniający widza do głębokiej zadumy nad człowieczeństwem Wowry, poniekąd i swoim. Ten efekt to cel antycznego teatru – katharsis.Spektakl był zagrany 15 razy.

„Oświadczyny” wg Antoniego Czechowa, reżyseria i dobór muzyki Marcin Kobierski, dźwięk i światła Roman Woźniak i Bogdan Maślanka, sprawy techniczne Edward Górecki, inspicjentka Irena Przejczowska.

Obsada: Zbigniew Klatka, Krystyna Mazgaj i Krzysztof Brandys.
Premiera: 6 marca 2015 roku.

Na drugi dzień po premierze spektakl był przedstawiony na Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie w Jabłonce. Przedstawienie otrzymało III nagrodę. Komisja Artystyczna w końcowym protokole napisała: „…zespół podjął śmiałą próbę klasycznej inscenizacji dramatu Antoniego Czechowa. W klarowności kompozycji  spektaklu widać doświadczenie sceniczne twórców. Trafiona obsada, oszczędna scenografia dopełniają całości”. Spektakl zdobył też I miejsce na Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej (17–18.10.2015 r.). Łącznie spektakl był prezentowany 21 razy.

„Tato, tato sprawa się rypła” – autor Ryszard Latko, reżyseria Michał Hachlowski, dźwięk i światło Tymoteusz Hojowski i Roman Woźniak, scenografia Zespół teatru. Obsada: Andrzej Romański, Kazimiera Sadowska, Aurelia Macuda (Krystyna Mazgaj), Kacper Macuda (Szymon Sambor), Irena Przejczowska, Zofia Sądecka, Krzysztof Jochymek, Józef Szymocha, Edward Górecki, Bogdan Maślanka, Zbigniew Klatka.

Premiera 6 lutego 2016 r.

Spektakl otrzymał II nagrodę na Małopolskich Spotkaniach Teatralnych – Posiady Teatralne na Orawie w Jabłonce, a na Pierwszych Galicyjskich Spotkaniach Teatralno – Kabaretowych w Wiśniowej zdobył również II miejsce. Przedstawienie było prezentowane m.in. w Woźnikach (pow. wadowicki), miejscowości w której Autor spędził dzieciństwo i młodość (Ryszard Latko był obecny), i w której osadzona jest akcja komediodramatu. Spektakl był też prezentowany w Knyszynie (woj. podlaskie) i w Wilnie, w Domu Polskim. Łącznie był zagrany 26 razy.

„Moje rzeźby ożyły” (nowa wersja) – scenariusz Zbigniew Klatka, Stanisław Michno, adaptacja i reżyseria Marcin Kobierski (asystent Zbigniew Klatka), kostiumy (projekty i wykonawstwo) Aneta Lenar (współpraca Zofia Węgrzyn, Bogdan Maślanka), dźwięk i światła Jakub Gierczak, Filip Armatys, Roman Woźniak, scenografia Witold Krawczyk, (współpraca Zbigniew Klatka, Edward Górecki), dobór muzyki Marcin Kobierski, konsultacja w zakresie charakteryzacji Anna Szybalska.

Obsada: Edward Górecki, Kazimiera Sadowska, Krystian Kwadrans, Patryk Łatak, Joanna Kędzierska, Józef Szymocha, Krzysztof Jochymek, Krystyna Mazgaj, Patryk Mazgaj, Irena Przejczowska, Zofia Węgrzyn, Zofia Sądecka, Zbigniew Klatka, Sylwia Mazgaj (Małgorzata Ślusarczyk), Andrzej Romański, Bogdan Maślanka, Kazimierz Mazgaj. „Tryptyk o snycerzu włóczykiju, Michale Gierze z Rybnej”, autorstwa Jana Racuta, recytowali (na premierze) Maja Seremak, Karolina Kadłuczka i Zbigniew Klatka.

Premiera 17 lutego 2017 r.

Spektakl zdobył I miejsce na Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie w Jabłonce oraz nominacje na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie otrzymał nominacje na konkurs w Tarnogrodzie. Tam, na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, przedstawienie otrzymało Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zaproszenie do prezentacji w Teatrze Polskim w Warszawie (Festiwal ZWYKI), co nastąpiło 26 listopada 2017 r. Rada Artystyczna sejmiku w Tarnogrodzie, w końcowym komunikacie napisała m.in.: … za świetny scenariusz oparty na autentycznych przekazach i pełne teatralnej magii, wysmakowane przedstawienie „Moje rzeźby ożyły”. Przedstawienie zdobyło także I miejsce na Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej. Spektakl był też pokazany w trakcie uroczystości nadania „Tradycji” Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana, 1 grudnia 2017 r. W 2017 roku przedstawienie zagrano 26 razy.

„Folwark Zwierzęcy” – autor George Orwell, adaptacja i reżyseria Michał Hachlowski, scenografia Ryszard Baka, światła i dźwięk Jakub Gierczak (Mikołaj Brzeziński, Józef Szymocha), charakteryzacja Krystyna Mazgaj, pomoc techniczna Jan Gał i Roman Woźniak.

Obsada: Andrzej Romański, Zbigniew Klatka, Bogdan Maślanka, Kazimiera Sadowska, Zofia Sądecka, Joanna Kędzierska (Krystyna Mazgaj), Ryszard Baka (Edward Górecki), Kacper Macuda, Józef Szymocha.

Premiera: 9 marca 2018 r.

Spektakl był prezentowany na następujących konkursach: Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie w Jabłonce, II Letnich Spotkaniach Teatralnych „Kołowrotek” w Rakszawie (Nagroda Publiczności) i na XI Zdarzeniach Teatralnych w Stalowej Woli. Ponadto na przeglądach teatrów w Oświęcimiu (VI Tygiel Teatralny) i w Bagieńcu k. Świdnicy (Dni Goethego).

Spektakl był grany w 2018 r. 15 razy i w 2019 r. 2 razy

„Historia żółtej ciżemki” – autorka Antonina Domańska, adaptacja Zbigniew Klatka iMarcin Kobierski, reżyseria Marcin Kobierski (asystent Zbigniew Klatka), scenografia Ryszard Baka, kostiumy Aneta Lenar, Zofia Węgrzyn i Bogdan Maślanka, dobór muzyki Marcin Kobierski, rzeźby do spektaklu Edward Górecki, dźwięk i światło Józef Szymocha (Mikołaj Brzeziński), techniczne sprawy Andrzej Romański i Zbigniew Klatka.

Obsada: Adaś Ciembronowicz, Patryk Mazgaj, Kacper Macuda, Karol Buch, Kazimiera Sadowska, Joanna Kędzierska, Marta Ciembronowicz, Zosia Dańda, Zofia Sądecka, Wacław Płonka, Andrzej Romański, Edward Górecki, Zbigniew Klatka, Bogdan Maślanka, Kazimierz Mazgaj, Ryszard Baka, Jaś Ciembronowicz.

Premiera: 1 marca 2019 r. Spektakl przygotowany na 25.lecie Teatru Ludowego Tradycja.

Spektakl zdobył Grand Prix na Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie w Jabłonce oraz nominacje na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie otrzymał nominacje na konkurs w Tarnogrodzie. Tam, na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, przedstawienie otrzymało Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zaproszenie do prezentacji w Teatrze Polskim w Warszawie (Festiwal ZWYKI), co nastąpiło 16 listopada 20- 19 r. Spektakl zdobył też I miejsce na Małopolskim Festiwalu Teatrów Wiejskich w Wiśniowej, a na III Letnich Spotkaniach Teatralnych w Rakszawie, Kazimiera Sadowska otrzymała wyróżnienie aktorskie, zaś Jaś Ciembronowicz wyróżnienie specjalne. Spektakl był też prezentowany w Oświęcimiu w ramach przeglądu teatrów (VII Tygiel Teatralny),

W protokole końcowym konkursu w Tarnogrodzie, Komisja Artystyczna napisała m.in.:(…) Wizualna strona spektaklu zrealizowana został na bardzo wysokim poziomie. Zacznijmy od ciekawej koncepcji scenograficznej – ruchome mansjony budzą naszą wyobraźnię, przenoszą do różnych miejsc: od pastwiska w Porębie Żegoty do królewskiego zamku na Wawelu, a ich niebłahą zaletą i wartością jest podnoszenie atrakcyjności przedstawienia. Bardzo umiejętna reżyseria światła służy wprowadzaniu odpowiadającym sytuacjom nastrojów, a troskliwe dopracowanie kostiumów zasługuje wręcz na wyróżnienie. Reżyser – Marcin Kobierski zadbał również o przygotowanie aktorów – zarówno dorosłych jak i małoletnich. To wielkie atuty widowiska, które Komisja Artystyczna uważa za godne polecenia i młodym, i dorosłym widzom.

Łącznie przedstawienie było wystawione 28 razy.

„Igraszki z diabłem” wg Jana Drdy, reżyseria Michał Hachlowski, scenografia Ryszard Baka, dźwięk i światła Józef Szymocha (asystent Krzysztof Szymocha), muzyka Zbigniew Burzyński i Zespół teatru.

Obsada: Michał Hachlowski (Rafał Sadowski), Tomasz Siemek, Andrzej Romański, Joanna Kędzierska, Marta Ciembronowicz, Edward Górecki, Bogdan Maślanka, Mirosław Poręba, Zbigniew Burzyński, Kazimiera Sadowska, Zbigniew Klatka, Wacław Płonka, Kazimierz Mazgaj, Jan Ciembronowicz, Adam Ciembronowicz, Jakub Żurawek. Sporadycznie występowali też Grzegorz Gut i Szymon Jochimczyk.

Premiera 26 lipca 2020 r.

W 2020 roku spektakl udało się zagrać jedynie cztery razy (ograniczenie występów z powodu pandemii koronawirusa). Po specjalnym pokazie dla przedstawiciela organizatorów Ogólnopolskiego Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, spektakl został zakwalifikowany do tego konkursu (odbył się zaocznie na podstawie nagrania video). Przedstawienie zdobyło nagrodę Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie. W komunikacie końcowym Rada Artystyczna napisała:… za odważne, połączone z cnotą umiaru i uwieńczone sukcesem zmierzenie się ze stawiającą wysokie wymagania wykonawcze komedią „Igraszki z diabłem”.

W czerwcu 2021 r. dzięki współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Kultury i ogromnemu zaangażowaniu jego dyrektora, Marka Skowronka i jego współpracowników, odbyły się dwa spektakle plenerowe na Rynku w Alwerni (profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie, mikrofony osobiste dla aktorów, świetna atmosfera). Ponadto w 2021 r. zagraliśmy to przedstawienie tylko 9 razy (znowu przeszkodziły obostrzenia sanitarne z powodu pandemii), a w 2022 r. dwa razy. Łącznie spektakl był zagrany 17 razy. Oj, gdyby nie ta pandemia….

„Szablą i sercem” – na podstawie pamiętników kpt. Józefa Patelskiego, dziedzica Kwaczały (1805 – 1887), scenariusz Zbigniew Klatka, reżyseria Marcin Kobierski i Rafał Sadowski, dźwięk i światła Józef Szymocha i Krzysztof Szymocha, dobór muzyki Marcin Kobierski.

Obsada: Rafał Sadowski (Tomasz Siemek),Joanna Kędzierska, Mirosław Poręba, Kazimiera Sadowska, Zofia Sądecka, Jakub Żurawek, Bogdan Maślanka, Michał Duszyk, Szymon Jochimczyk, Edward Górecki, Andrzej Romański, Zbigniew Klatka, Wacław Płonka, Ryszard Baka, Marta Ciembronowicz, Zbigniew Burzyński, Kazimierz Mazgaj, Jan Ciembronowicz, Adam Ciembronowicz. W scenach zbiorowych cały Zespół.

Premiera 1 marca 2022 r.

Spektakl był już prezentowany na Małopolskich Spotkaniach Teatrów Amatorskich – Posiady Teatralne na Orawie w Jabłonce, gdzie zdobył II miejsce (pierwszego nie przyznano) i nominację na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność, ale z niezbyt jasnych powodów nie otrzymał nominacji na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. Do przerwy letniej przedstawienie było już zagrane 11 razy. Na jesień zaplanowano kolejne przedstawienia. Terminy potwierdzone to: Oświęcim 20.11.2022 (Tygiel Teatralny), Tarnowskie Góry 21.11.2022. Trwają uzgodnienia terminów występów we Włosienicy k. Oświęcimia (miejscowość urodzenia kpt. Patelskiego), w Libiążu, Trzebini, Wrocławiu (Akademia Wojsk Lądowych), dla młodzieży szkół podstawowych z gminy Babice i w Skansenie w Wygiełzowie.

„Gwałtu, co się dzieje” – Aleksander Fredro
Reżyseria Michał Hachlowski, asystent reżysera Marta Ciembronowicz, scenografia Ryszard Baka, światła i dźwięk Józef Szymocha

OBSADA:
Joanna Kędzierska, Tomasz Siemek, Marta Ciembronowicz, Mirosław Poręba, Renata Wojcieszek/Bożena Wojcieszek, Zofia Sądecka, Edward Górecki, Jakub Żurawek, Michał Duszyk, Piotr Szwed, Zbigniew Klatka, Ryszard Baka, Zbigniew Burzyński, Bogdan Maślanka, Kazimierz Mazgaj, Andrzej Romański.
Premiera: 10 czerwca 2023 w Okleśnej

Nagrody:
– Ożarów (pow. wieluński, woj. łódzkie), Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych: nominacja na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (na tych sejmikach nie przyznaje się nagród),
– Tarnogród: Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego, Wiśniowa, XV Małopolski Festiwal Teatrów Wiejskich: I miejsce,
– Chęciny (woj. świętokrzyskie), Ogólnopolski Festiwal OTE – Senior: nagrody aktorskie dla Joanny Kędzierskiej i Tomasza Siemka (tam nie przyznaje się nagród dla zespołów).
– Występy m. in. w Nowym Sączu, Oświęcimiu („Tygiel Teatralny”), Zatorze, Tarnowskich Górach.

Nadal gramy

„Z folklorem, z humorem” (scenariusz i reżyseria Z. Klatka). Premiera tego spektaklu kabaretowego odbyła się w marcu 1997 r. w Okleśnej. Spektakl przyniósł teatrowi wiele znaczących nagród, m.in.: Nagroda Główna na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w

Lipnicy Murowanej (1999 r.), Specjalne Wyróżnienie na XXV Przepatrzowinach Teatrów Regionalnych w Czarnym Dunajcu (2000 r.), Złotą Maskę na XXX Przepatrzowinach…(2005 r.) i ponownie I miejsce na Konfrontacjach Kabaretów Wiejskich w Lipnicy Murowanej (2007 r.). Spektakl składa się z żartobliwych scenek, dla których pretekstem są fragmenty piosenek ludowych i innych. Całość bardzo dynamiczna i barwna. Może być grany w salach i na estradach plenerowych. Czas trwania 35 minut (wersja podstawowa), ale program może być dłuższy. Akompaniament na akordeonie. Występuje ok. 18 osób.

„Podzielmy się kolędą” (kolędy, pastorałki, czasem scenki z obrzędów kolędniczych). Ten program pierwszy raz pokazaliśmy 12 grudnia 1997 r., i od tego czasu występujemy z nim prawie każdego roku, w okresie bożonarodzeniowym. Występuje ok. 18 osób (mogą być w strojach krakowskich). Program trwa ok. 40 minut, ale może być dowolnie zmieniany.

Programy kabaretowe na życzenie – wykorzystujemy w nich najlepsze „kawałki” z innych spektakli , łącząc je tematycznie w zależności od potrzeb, czy życzeń organizatorów imprezy. W tych programach bierze udział 7 – 8 osób.

Biesiady (patriotyczne, ludowe) – mamy w repertuarze wiele piosenek patriotycznych i ludowych, w tym także wesołych, z którymi występujemy na estradach i różnego rodzaju biesiadach i piknikach, także jako prowadzący takie imprezy.